Jesteś tutaj    /   „Czytanie – męska rzecz. Piloci czytają dzieciom”    Drukuj

Patroni Honorowi
 

 

Biblioteka Narodowa

 

Instytut Książki

 

Polski Komitet Olimpijski

 

 

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

 

 


„Czytanie – męska rzecz. Piloci czytają dzieciom”

CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM – RÓWNIEŻ TA SKRZYDLATA!

Świętując 15-lecie kampanii „Cała Polska czyta dzieciom”, rozpoczynamy zupełnie nowe działania, skierowane do Panów  (a w szczególności, do Ojców), choć jej odbiorcami są również dzieci.

Kampanię społeczną „Czytanie – męska rzecz!” otwiera odlotowy projekt „Piloci czytają dzieciom”. 

Z kokpitów do książek przesiądą się wkrótce piloci Sił Powietrznych. Asów przestworzy, czytających bajki związane tematycznie z lotnictwem oraz kosmonautyką, spotkać będzie można w maju w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie i w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. W czerwcu natomiast, piloci zawitają na czytelniczy piknik w parku plenerowym Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Wszystkie wydarzenia mają charakter zamknięty: na zaproszenie fundacji, w spotkaniach wezmą udział dzieci z przedszkoli, szkół podstawowych, rodzin zastępczych i domów dziecka, również dzieci niepełnosprawne. Jednym z założeń projektu jest bowiem integracja młodych uczestników z różnych środowisk, bez stygmatyzowania ich przed rówieśnikami. Dlatego też, spotkania nie odbywają się w placówkach opiekuńczych, czy w szkołach, a w neutralnych, rozbudzających wyobraźnię miejscach. Takimi są bez wątpienia muzea lotnictwa. Warszawska impreza będzie miała odmienny charakter. Czytelniczy piknik z lotnikami, organizowany we wnętrzu samolotu transportowego AN-26 i na przyległym terenie parku plenerowego, będzie jedynym w swoim rodzaju połączeniem Dnia Dziecka i Dnia Ojca. Mali i duzi spędzą razem czas, posłuchają dobrej literatury dziecięcej, zwiedzą ekspozycje muzealne, podejmą wspólnie zadania kreatywne (eko-warsztaty, w ramach których będą wspólnie budować samolot lub rakietę z surowców wtórnych), poznają charakter służby w powietrzu.

Jest nam ogromnie miło poinformować, że wspierają nas Siły Powietrzne, Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych, Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie.

Zgodnie z misją fundacji, również i ta kampania stawia sobie za cel promocję czytelnictwa, mądre wychowanie przez czytanie, budowanie więzi między ojcem a dzieckiem, wypracowanie dobrych nawyków w rodzicielstwie, rozbudzanie wyobraźni i rozwój intelektualny dzieci, kreowanie dobrych wzorców i przybliżenie ich tym, których los pozbawił pozytywnych przykładów do naśladowania. „Piloci czytają dzieciom” to także prezentacja tematycznych, wartościowych lektur dla dzieci oraz czynne wspomaganie Partnera – Sił Powietrznych - w edukacji lotniczej najmłodszych.

Jako pierwsi, o tym, że czytanie to prawdziwie "męska rzecz”, która uskrzydla i tych małych, i tych całkiem dorosłych, zaświadczyli piloci z lotnictwa szkolnego w Radomiu. Uczestniczyli oni wraz ze swoimi dziećmi w sesji zdjęciowej na rzecz kampanii. To autentyczne zaangażowanie lotników i ich rodzin jest bardzo znaczące: pokazuje, że wszyscy potrzebujemy skrzydeł oraz – że wszyscy możemy ich dodać innym.

 

TATUSIOWÓW I DZIECI zapraszamy do udziału w konkursie fotograficznym pn. "Dziecku czytanie - taty zadaniem!", w którym do wygrania są PODWÓJNE ZAPROSZENIA na czytelniczy piknik z lotnikami i Bogusiem Niedźwiedziem we wnętrzu samolotu AN-26 w Muzeum Wojska Polskiego! Konkurs trwa do 31 maja!

#CzytanieMeskaRzecz

#DzieckuCzytanie_TatyZadaniem

 

Plakat: Martyna Raszkiewicz, Studio graficzne MRs Design: https://www.facebook.com/iammrsdesign

Piszą o nas:

Impreza w Dęblinie:

Impreza w Krakowie:

Impreza w Warszawie:

Konkurs "Dziecku czytanie -  taty zadaniem":

Dzień Dziecka w aeroklubie:

Ogólne:

Materiały drukowane:

  • "Echo Dnia" 4 maja 2016

  • W majowej "Skrzydlatej Polsce" - s.39

  • W majowym "Dziecku Extra" - nr 2/2016

  • W czerwcowej "Skrzydlatej Polsce" - s.37

  • Paulina Glińska, "Poczytaj mi, pilocie" w: "Polska Zbrojna" 2016, nr 7 (lipiec 2016), s. 123-125 

​Sesja zdjęciowa w Radomiu:

Zaispirowani kampanią "Czytanie - męska rzecz":

Patronat honorowy: 

 

Patronant honorowy:

Inspektor Sił Powietrznych Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych gen. bryg. pil. Tomasz Drewniak

Partnerzy:

 

Sponsorzy:

                                        

                 

Patroni medialni:

   

Dziękujemy także:

   

 

Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie (13 maja 2016)

 

 

Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie (13 maja 2016)

Fot. Andrzej Bykowski.pl

Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie (20 maja 2016)

       Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie 

(20 maja 2016)

         fot. Andrzej Bykowski.pl, Sebastian Góra - www.sebastiangora.com

Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie (18 czerwca 2016)

 

Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie (18 czerwca 2016)

Fot. Sebastian Góra - www.sebastiangora.com

Projekt zrealizowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Projekt graficzny strony: Anita Głowińska; wykonanie: InforpolNET