Jesteś tutaj    /   "Czytające przedszkola"    Drukuj

Patroni Honorowi

kampanii czytania
 

 

Biblioteka Narodowa

 

Instytut Książki

 

Polski Komitet Olimpijski

 

 

Kampanię społeczną

"Cała Polska czyta dzieciom"

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

 

 

 

 


 

Drodzy Dyrektorzy i Nauczyciele Przedszkoli! 


Serdecznie zapraszamy do udziału w Programie „Czytające Przedszkola”!  To gwarantowany sposób lepszego przygotowania dzieci do szkoły i do życia!

Lata przedszkolne to dla każdego dziecka czas niezwykle intensywnego poznawania świata, gromadzenia wiedzy, rozwijania i doskonalenia wielu umiejętności. Kluczowym narzędziem poznawczym, a zarazem warunkiem dobrego funkcjonowania w społeczeństwie jest język. Pozwala on myśleć, zadawać pytania, opisywać świat i wyrażać swe opinie. Ułatwia zawieranie i pielęgnowanie znajomości, dzięki niemu można snuć marzenia i refleksje. Język potrzebny jest nie tylko dzieciom, które wciąż pytają "dlaczego?" i dzięki temu szybko się uczą, lepiej rozumieją świat i coraz sprawniej się w nim poruszają. Język potrzebny jest także dorosłym. To nasz największy sojusznik w kontaktach z innymi, w pozyskiwaniu informacji i wiedzy, w przekonywaniu do swoich racji. Ale język potrafi być też najgorszym wrogiem, gdy jest ułomny i nieporadny - utrudnia wtedy komunikację, jest przyczyną nieporozumień i porażek. Słaba znajomość języka to źródło ciągłych frustracji i poważna przeszkoda w osiąganiu sukcesów zarówno w życiu społecznym, jak i zawodowym oraz prywatnym.

Wczesne dzieciństwo jest wyznaczonym przez ewolucję, krytycznym czasem na naukę języka. Braków wyniesionych z tego okresu zwykle nie da się nadrobić.

Dlatego nauczenie dzieci poprawnego, bogatego i pięknego języka oraz swobody w posługiwaniu się nim, jest jednym z najważniejszych powinności dorosłych wobec najmłodszych i darów, jakie możemy im przekazać. To prawdziwa przepustka do lepszego życia.

Wprowadzając codzienne czytanie, przedszkole może pomóc dzieciom w dobrym, a może nawet w doskonałym opanowaniu ojczystego języka.  

Fundacja będzie wspierać „Czytające Przedszkola” swoimi materiałami edukacyjnymi i promocyjnymi. Po całorocznych działaniach w swoich placówkach zapraszamy do udziału w konkursie na najlepiej przeprowadzoną kampanię społeczną „Cała Polska czyta dzieciom”. Szczegóły konkursu ogłosimy w maju.
 

Wskazówki

                                      

Dzień Kropki

Zapraszamy do zabawy i do odkrywania talentów.

Pracownia dydaktyczna

Warsztaty ze Świerszczykiem

  

Zacznij tydzień ze „Świerszczykiem”

W ramach XVII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom, poniedziałek to dzień systematycznego czytania czasopism.

 

poprzednia strona 1 2 3 następna strona 

Polecamy

Polska premiera "Goodnigt moon" - "Dobranoc, księzycu" w przekładzie Elizy Piotrowskiej


 

Ursula Dubosarsky - "Kuba i Kanga", opowieść o spotkaniach, które zmieniają nas na zawsze.

Audiobook Astrid Lindgren "Nowe psoty Emila ze Smalandii" i "Jeszcze żyje Emil ze Smalandii" , czyta Edyta Jungowska

Patronaty

 

Polityka prywatności
Projekt zrealizowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Projekt graficzny strony: Anita Głowińska; wykonanie: InforpolNET