Jesteś tutaj    /   Kampania czytania CPCD    /   Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom    /   XVII OTCD    /   Czytanie łączy pokolenia!    Drukuj

Patroni Honorowi

kampanii czytania
 

Biblioteka Narodowa

 

Instytut Książki

 

Polski Komitet Olimpijski

 

Kampanię społeczną

„Cała Polska czyta dzieciom”

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

 Patronaty Fundacji

Ogólnopolski Cykl Pikników -  MyMamy.pl  
 

Film na podstawie książki 
A. Onichimowskiej „Dzień czekolady”

W kinach od 31 maja!
 

Fundacja Zaczytani.org

 


Czytanie łączy pokolenia!

Czytanie łączy pokolenia! to zeszyt Oficyny Wydawniczej Oryginały przygotowany specjalnie na XVII OTCD, który wypełniony wspólnie przez dziadków, babcie i wnuków, stworzy niepowtarzalną kronikę rodzinną. Znajdziecie tu listę pytań do babci i dziadka o ulubione lektury z ich dzieciństwa i nie tylko!

Zachęcamy Państwa do poprowadzenia międzypokoleniowych warsztatów Czytanie łączy pokolenia!

Do udziału zapraszamy dzieci, młodzież oraz ich babcie, dziadków, a nawet pradziadków!

Skorzystajcie z przygotowanego przez Oficynę Wydawniczą Oryginały zeszytu Czytanie łączy pokolenia! (Zeszyt do pobrania TUTAJ , instrukcja składania TUTAJ) Zeszyt zawiera zestaw pytań na podstawie których uczeń może przeprowadzić wywiad ze starszą osobą, dowiedzieć się, kto dziadkowi opowiadał bajki i o czym babcia marzy kiedy czyta. Wspólnie ustalą, kto lubi czytać komiksy, a kto kryminały.

Jeśli w warsztatach biorą udział tylko dzieci, zainspirujmy je, aby wypełniły zeszyt w domu z wybraną starszą osobą, a na kolejnych zajęciach omówcie i porównajcie wyniki przyniesionych przez dzieci ankiet. Do udziału w zajęciach dzieci mogą też zaprosić swoich dziadków i babcie - poproście o uzupełnienie całej ankiety w rodzinnych podgrupach, a potem wspólnie omówcie wszystkie odpowiedzi. Na koniec poproście każdą parę/grupę, by wybrała jedną książkę do wspólnego czytania i wyjaśniła dlaczego akurat ten tytuł ją zainspirował.

Dodatkowe pytania do dyskusji podczas warsztatów:

-  Czy dzieci widziały zdjęcie babci/dziadka, kiedy byli mali? Jak wyglądali?

- Czy dzieci często rozmawiają z dziadkami o czasach ich dzieciństwa? Jak wyglądała ich droga do szkoły, jakie mieli obowiązki czy ulubione zabawy? Czy dziadkowie dostawali książki w prezencie na imieniny/urodziny lub pod choinkę?

Jeśli spodobała Wam się zabawa z zeszytem Czytanie łączy pokolenia! i chcecie dowiedzieć się czy babcia łapała żaby, a dziadek był "Tadkiem-niejadkiem", zajrzyjcie do zeszytu Babciu Dziadku proszę opowiedz mi (Zeszyt dostępny TUTAJ )! Poznacie, jak niegdyś wyglądał świat. Świat jakże inny, ale dzieci jakże podobne!

Oficyna Wydawnicza Oryginały to Aleksandra Karkowska i Barbara Caillot Dubus. Aleksandra i Barbara kochają podróże, fotografie, książki. Działają społecznie. Połączyły swoje pasje i mocne strony, by odnaleźć historie zachowane w pamięci, obudzić wartościowe wspomnienia i przekazywać je dalej. Obie są przekonane, że poznawanie swoich korzeni pozwala na świadome i twórcze działanie w nowoczesnym świecie. Piszą książki, prowadzą międzypokoleniowe warsztaty, spotkania autorskie. Założyły Oficynę Wydawniczą Oryginały. Są autorkami książek „Banany z cukru pudru” i „Na Giewont się patrzy” oraz interakcyjnych zeszytów „Zeszytu tatrzańskiego”, „Notatnika wakacyjnego” i „Babciu! Dziadku! Proszę, opowiedz mi!”. Na podstawie swoich książek i zeszytów prowadzą projekt „Łączmy pokolenia”.

Kontakt do autorek: oryginaly@oryginaly.com.pl 

FB: https://www.facebook.com/oficynawydawniczaoryginaly/

Do wspólnej zabawy i lektury polecamy:

BANANY Z CUKRU PUDRU

ZESZYT BABCIU! DZIADKU! PROSZĘ OPOWIEDZ MI!

ZESZYT BABCIU!DZIADKU!OPOWIEDZ MI! (wersja angielsko-polska)
NA GIEWONT SIĘ PATRZY
ZESZYT TATRZAŃSKI
NOTATNIK WAKACYJNY
NA GWIAZDKĘ!

 

 

Kalendarium kampanii
styczeń - sierpień 2019

Polecamy

Do czytania
od pierwszego dnia życia dziecka!

 

Drugi tom bestsellerowych opowiadań
o ważnych sprawach

15 opowiadań o tym,
co w życiu najważniejsze

 

Polska premiera
bestselleru "Goodnigt Moon"

Przygody Detektywa Blomkvista

Cytat miesiąca


 

Polityka prywatności
Projekt zrealizowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Projekt graficzny strony: Anita Głowińska; wykonanie: InforpolNET