Jesteś tutaj    /   Edukacja kulturalna w więzieniach 2016    Drukuj

Patroni Honorowi

kampanii czytania
 

Biblioteka Narodowa

 

Instytut Książki

 

Polski Komitet Olimpijski

 

Kampanię społeczną

„Cała Polska czyta dzieciom”

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

 Patronaty Fundacji

Ogólnopolski Cykl Pikników -  MyMamy.pl  
 

Film na podstawie książki 
A. Onichimowskiej „Dzień czekolady”

W kinach od 31 maja!
 

Fundacja Zaczytani.org

 


"Program edukacji kulturalnej kobiet osadzonych w zakładach karnych wraz ze swoimi dziećmi" 2016

"Program edukacji kulturalnej kobiet osadzonych w zakładach karnych wraz ze swoimi dziećmi"

Już po raz czwarty Fundacja „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom” realizuje program edukacji kulturalnej kobiet osadzonych w Zakładzie Karnym nr 1 w Grudziądzu.

W projekcie uczestniczy 20 pań w różnym wieku. Łączy je to, że wszystkie są matkami. Część z nich przebywa w zakładzie karnym ze swoimi małymi dziećmi do trzeciego roku życia.

To kluczowy czas  życia dziecka – najważniejszy dla jego rozwoju emocjonalnego, budowania więzi, rozwijania poczucia własnej wartości.

Rodzice często nie mają wiedzy na temat wychowania i umiejętności wychowawczych, dlatego szkoleniarealizowane przez Fundację  pomagają uczestniczkom uzupełnić te braki.

- Nie wiedziałam, że trzeba dziecku czytać….Myślałam, że przytulaniem rozpieszczę mojego synka… Moja mama mówiła zawsze, że jak dziecko jest nakarmione i ma suchą pieluszkę, a płacze, to trzeba to przeczekać… Teraz wiem, jak postępować z moim dzieckiem. Szkoda, że nie umiałam tego wcześniej, kiedy wychowywałam starsze…- to wypowiedzi uczestniczek projektu.

Oprócz szkoleń za zakresu zaspokajania potrzeb emocjonalnych dzieci, rozwijania poczucia własnej wartości, czytania jako metody wychowania i rozwoju, różnic w wychowaniu chłopców i dziewcząt, nauczania wartości, kobiety osadzone w zakładzie karnym odbywają zajęcia z dramy, podczas których integrują się w grupie, otwierają na najtrudniejsze uczucia, poznają reakcje swojego umysłu i ciała oraz uczestniczą w zajęciach teatralnych, muzycznych i plastycznych.

Finałem projektu jest wystawienie spektaklu, w którym grają wszystkie kobiety. Same też, pod kierunkiem Alicji Wiśnickiej -Kornackiej, stworzą do niego scenografię. W tym roku będzie to spektakl „Humba, bumba bank" na podstawie tekstu Izabeli Degórskiej, w reżyserii Teresy Stępień - Nowickiej – o zwierzętach w dżungli, które chcą koniecznie inaczej wyglądać, szybko jednak okazuje się, że ich swoiste cechy są niezbędne – dla zdobycia pożywienia, czy zachowania bezpieczeństwa.

Spektakl zostanie nagrany na płyty DVD i wysłany jako prezent  bożonarodzeniowy tym dzieciom uczestniczek, które pozostają poza zakładem karnym – często w Domach Dziecka lub rodzinach zastępczych. Każda mama na zajęciach plastycznych przygotowuje  okładkę płyty z osobistymi życzeniami dla swojego dziecka.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Zapraszamy do oglądania galerii zdjęć

 

Kalendarium kampanii
styczeń - sierpień 2019

Polecamy

Do czytania
od pierwszego dnia życia dziecka!

 

Drugi tom bestsellerowych opowiadań
o ważnych sprawach

15 opowiadań o tym,
co w życiu najważniejsze

 

Polska premiera
bestselleru "Goodnigt Moon"

Przygody Detektywa Blomkvista

Cytat miesiąca


 

Polityka prywatności
Projekt zrealizowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Projekt graficzny strony: Anita Głowińska; wykonanie: InforpolNET