Jesteś tutaj    /   Edukacja kulturalna w więzieniach 2016    Drukuj

Patroni Honorowi

kampanii czytania
 

Biblioteka Narodowa

 

Instytut Książki

 

Polski Komitet Olimpijski

 

Kampanię społeczną

„Cała Polska czyta dzieciom”

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

 Patronaty Fundacji

 

Projekt dla przedszkoli
„Magiczna moc bajek”
 

Fundacja Zaczytani.org

 


"Program edukacji kulturalnej kobiet osadzonych w zakładach karnych wraz ze swoimi dziećmi" 2016

"Program edukacji kulturalnej kobiet osadzonych w zakładach karnych wraz ze swoimi dziećmi"

Już po raz czwarty Fundacja „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom” realizuje program edukacji kulturalnej kobiet osadzonych w Zakładzie Karnym nr 1 w Grudziądzu.

W projekcie uczestniczy 20 pań w różnym wieku. Łączy je to, że wszystkie są matkami. Część z nich przebywa w zakładzie karnym ze swoimi małymi dziećmi do trzeciego roku życia.

To kluczowy czas  życia dziecka – najważniejszy dla jego rozwoju emocjonalnego, budowania więzi, rozwijania poczucia własnej wartości.

Rodzice często nie mają wiedzy na temat wychowania i umiejętności wychowawczych, dlatego szkoleniarealizowane przez Fundację  pomagają uczestniczkom uzupełnić te braki.

- Nie wiedziałam, że trzeba dziecku czytać….Myślałam, że przytulaniem rozpieszczę mojego synka… Moja mama mówiła zawsze, że jak dziecko jest nakarmione i ma suchą pieluszkę, a płacze, to trzeba to przeczekać… Teraz wiem, jak postępować z moim dzieckiem. Szkoda, że nie umiałam tego wcześniej, kiedy wychowywałam starsze…- to wypowiedzi uczestniczek projektu.

Oprócz szkoleń za zakresu zaspokajania potrzeb emocjonalnych dzieci, rozwijania poczucia własnej wartości, czytania jako metody wychowania i rozwoju, różnic w wychowaniu chłopców i dziewcząt, nauczania wartości, kobiety osadzone w zakładzie karnym odbywają zajęcia z dramy, podczas których integrują się w grupie, otwierają na najtrudniejsze uczucia, poznają reakcje swojego umysłu i ciała oraz uczestniczą w zajęciach teatralnych, muzycznych i plastycznych.

Finałem projektu jest wystawienie spektaklu, w którym grają wszystkie kobiety. Same też, pod kierunkiem Alicji Wiśnickiej -Kornackiej, stworzą do niego scenografię. W tym roku będzie to spektakl „Humba, bumba bank" na podstawie tekstu Izabeli Degórskiej, w reżyserii Teresy Stępień - Nowickiej – o zwierzętach w dżungli, które chcą koniecznie inaczej wyglądać, szybko jednak okazuje się, że ich swoiste cechy są niezbędne – dla zdobycia pożywienia, czy zachowania bezpieczeństwa.

Spektakl zostanie nagrany na płyty DVD i wysłany jako prezent  bożonarodzeniowy tym dzieciom uczestniczek, które pozostają poza zakładem karnym – często w Domach Dziecka lub rodzinach zastępczych. Każda mama na zajęciach plastycznych przygotowuje  okładkę płyty z osobistymi życzeniami dla swojego dziecka.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Zapraszamy do oglądania galerii zdjęć

Polecamy

Drugi tom bestsellerowych opowiadań
o ważnych sprawach

15 opowiadań o tym,
co w życiu najważniejsze

 

Do czytania
od pierwszego dnia życia dziecka!

Polska premiera
bestselleru "Goodnigt Moon"

Cytat miesiąca

Czytać to bardziej żyć,
to żyć intensywniej. 

Carlos Ruiz Zafón, Cień wiatru
 

Polityka prywatności
Projekt zrealizowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Projekt graficzny strony: Anita Głowińska; wykonanie: InforpolNET