Jesteś tutaj    /   Aktualności    /   „Gorzka czekolada, tom 2” - pomysł na prezent pod choinkę    Drukuj

Patroni Honorowi

kampanii czytania
 

Biblioteka Narodowa

 

Instytut Książki

 

Polski Komitet Olimpijski

 

Kampanię społeczną

„Cała Polska czyta dzieciom”

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

 Patronaty Fundacji

 

Projekt dla przedszkoli
„Magiczna moc bajek”
 

Fundacja Zaczytani.org

 


„Gorzka czekolada, tom 2” - pomysł na prezent pod choinkę

 

„Gorzka czekolada, tom 2. Nowe opowiadania o ważnych sprawach" to kolejny zbiór opowiadań dla nastolatków napisanych przez popularne autorki i autorów książek dla młodzieży.
 

Każde opowiadanie podejmuje inny temat: skomplikowanych relacji oraz emocji, które czasem trudno opanować, konsekwencji naszych zachowań, więzi, które tworzą się w rodzinie i w grupie rówieśniczej. Znajdziemy tu historie o miłości, rywalizacji, brawurze i jej konsekwencjach, braku akceptacji dla odmienności i o poczuciu odpowiedzialności. Każda z nich to epizod z życia nastolatków i osób z ich otoczenia. Bohaterowie opowiadań są tak realistyczni, że mamy wrażenie, jakby żyli obok nas. A może nawet ich znamy?

Wszystkie opowiadania uzupełniono krótkimi rozmowami Ireny Koźmińskiej, założycielki i prezeski naszej Fundacji, z psychologami – dr Teresą Jadczak-Szumiło i Jackiem Masłowskim. Poruszone w nich zagadnienia wynikają wprost z treści opowiadań. Psychologowie analizują źródła emocji, które wpływają na zachowania bohaterów i ich postawy życiowe; udzielają porad młodym czytelnikom – nie wprost – raczej dając preteksty do dalszych przemyśleń.

Szerzej o premierze książki tutaj
Polecamy - to świetny prezent mikołajkowy albo pod choinkę!

Zapoznaj się z rekomendacjami „Gorzkiej czekolady 2”:
 

Zawsze wolałem literaturę mniej „dorosłą”. Wydawała mi się prawdziwsza i bardziej przydatna. Mówiła, że nie ma takiego zła, którego nie da się pokonać. „Gorzka czekolada” to zbiór opowiadań o uczuciach i wartościach – wartościach, które ustalają porządek i ład, by móc wypuścić na wolność wszystko, co w nas dobre i piękne. Polecam.

Paweł Domagała, aktor, wokalista

 

 

„Gorzka czekolada” pokazuje, co może nas spotkać, jeśli nie będziemy rozumieć samych siebie i innych. Bez moralizatorstwa, w atrakcyjnej formie uświadamia nam, co w życiu pełnym pokus powinno być najważniejsze. Na pierwszy plan wysuwa się apel o wzajemny szacunek. Niby coś oczywistego, a jednak zapomnianego.

Katarzyna Kolenda-Zaleska, dziennikarka

 

 

Świat może być dobry, pełen życzliwych i mądrych ludzi, jeśli będziemy opierać swoje postawy i wybory na wartościach moralnych. Ta książka świetnie tłumaczy, czym są ludzkie emocje i jak wpływają na nasze zachowania i system wartości. Jeśli dobrze je poznamy i zrozumiemy, nasz świat będzie lepszy.

 Małgorzata Kożuchowska, aktorka

 


 

Dla mnie słowa klucze w relacjach z dziećmi to „empatia”, „umiejętność słuchania” i „wzajemny szacunek”. Wymagamy od dzieci dojrzałych zachowań, a sami często nie wiemy, jak sobie poradzić z trudnymi emocjami, i bezsensownie się nakręcamy, osądzając innych. Dzieci chłoną to jak gąbka i często w ich emocjach możemy się przejrzeć jak w lustrze. Ta książka pomoże zrozumieć się wzajemnie oraz podpowie, jak postępować i rozmawiać.

Monika Pyrek, tyczkarka, olimpijka, medalistka mistrzostw świata
 

 

Dobre życie wymaga zrozumienia tego, co nami kieruje. Cieszę się, że w procesie samopoznania towarzyszy nam tak wspaniałe dzieło jak „Gorzka czekolada”. Jeżeli choć jedna osoba dzięki niemu zajrzy w głąb siebie, odkryje ukryte programy działania, uwolni się od dysfunkcjonalnych mechanizmów i dzięki temu będzie lepiej żyć, stanie się latarnią morską rozświetlającą ciemności. Wierzę, że to nie będzie jedna osoba. Będzie ich wiele. Bardzo wiele.

Przemysław Staroń – psycholog, etyk, Nauczyciel Roku 2018

 

Recenzje książki dostępne w sieci: 

 

Spis opowiadań:

Katarzyna Ryrych – „Gdy rozum śpi…"

Kazimierz Szymeczko – „Wieża ciśnień"

Katarzyna Majgier – „Włoskie wakacje"

Paweł Beręsewicz – „Pstryk!"

Katarzyna Ryrych – „Młode koty"

Katarzyna Majgier – „Wywiad"

Katarzyna Ryrych – „Pierwsze skrzypce"

Kazimierz Szymeczko – „Preppers"

Katarzyna Majgier – „Życie pożyczone"

Kazimierz Szymeczko – „Tetris"

Katarzyna Ryrych – „Dziewczyna Mistrza"

Kazimierz Szymeczko – „Rycerz na czarnym rumaku"

Katarzyna Terechowicz – „Droga na południe"

 

Praca zbiorowa

Gorzka czekolada, tom 2. Nowe opowiadania o ważnych sprawach

ISBN: 978-83-8123-235-7

Format: 147 x 208 mm

Liczba stron: 432

Ilustracje: Anita GłowińskaWydawca:Partnerzy projektu:

 

    Patroni medialni:

kino_na_temat.jpg                               
Polityka prywatności
Projekt zrealizowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Projekt graficzny strony: Anita Głowińska; wykonanie: InforpolNET