Jesteś tutaj    /   Konkurs im. Astrid Lindgren    /   III edycja    /   Informacje o Konkursie    Drukuj

Patroni Honorowi

kampanii czytania
 

Biblioteka Narodowa

 

Instytut Książki

 

Polski Komitet Olimpijski

 

Kampanię społeczną

„Cała Polska czyta dzieciom”

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

 Patronaty Fundacji

 

Projekt dla przedszkoli
„Magiczna moc bajek”
 

Fundacja Zaczytani.org

 


3 lutego 2012 r. Fundacja „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”, wraz z Wydawnictwami Literatura, Publicat S.A. i Stentor, ogłosiła rozpoczęcie III edycji Konkursu Literackiego im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży. Konkurs odbywa się pod honorowym patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Nardowego, Ambasady Szwecji oraz patronatem literackim Polskiej Sekcji IBBY.

Głównym Partnerem projektu jest Grupa PZU.

Podczas konferencji prasowej zorganizowanej w ramach XI Poznańskich Spotkań Targowych – Książka dla Dzieci i Młodzieży przedstawione zostały cele i zasady Konkursu. 
 
Irena Koźmińska, prezes Fundacji „ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom”, poinformowała, że poprzez organizację Konkursu Literackiego im. Astrid Lindgren Fundacja dąży do podnoszenia poziomu kultury adresowanej do młodych odbiorców: "Dzieciom potrzebne są książki mądre i ciekawe, napisane piękną polszczyzną, przynoszące rzetelną wiedzę, humor na dobrym poziomie, uczące odróżniania dobra od zła, dające radość czytania. Taka literatura stanowi zarazem profilaktykę przeciwko zagrożeniom ze strony mediów promujących często przemoc i antywartości."  
 
Organizatorzy pragną, aby nadsyłane na Konkurs książki były pisane według najwyższych standardów literatury dla dzieci, których wzorem jest niezmiennie twórczość Patronki Konkursu, wielkiej szwedzkiej pisarki, Astrid Lindgren. Nagrodzone książki zostaną opublikowane przez partnerujące Fundacji Wydawnictwa - Literaturę, Publicat i Stentor. 
 
Zgodnie z Regulaminem, Konkurs adresowany jest do osób pełnoletnich, zarówno pisarzy, jak i tych wszystkich, którzy dopiero próbują swoich sił w literaturze. Forma jest dowolna - może to być baśń, opowieść, powieść lub zbiór opowiadań; proza; tematyka współczesna. Na Konkurs można nadsyłać utwory w trzech kategoriach wiekowych: dla dzieci do 6 lat, od 6 do 10 lat oraz od 10 do 14 lat. Laureaci otrzymają nagrody pieniężne, oddzielnie w każdej kategorii. Najlepsza praca konkursowa zostanie dodatkowo uhonorowana Grand Prix Konkursu - rzeźbą autorstwa Doroty Dziekiewicz-Pilich przedstawiającą Pippi Pończoszankę podnoszącą konia. 
 
Sądzę, że konkurs literacki Fundacji - a ogłaszamy właśnie jego trzecią edycję - zdążył już znaleźć sobie dobre miejsce w pejzażu polskiej literatury dziecięcej – uważa prof. Joanna Papuzińska, Przewodnicząca Jury wszystkich edycji Konkursu. - Nagrodzone przez nas książki nie tylko wędrują do młodych czytelników, ale zdarza się też często, że zdobywają dalsze laury i zauważane są przez kolejne gremia. Szukamy nowych literackich talentów i ciekawych literackich dokonań, ciepłych i mądrych książek, które znajdą sobie drogę do serc i umysłów dzieci, do świata ich emocji; opowiedzą im o świecie, w którym warto żyć i zmieniać go na lepsze.

Konkurs zdobył uznanie i wsparcie jednego z najważniejszych Mecenasów kultury w Polsce – Grupy PZU.
 
 
 
Partner Główny Projektu:
 

 

Kontakt: 
Magdalena Chmielewska, koordynator projektu, mchmielewska@cpcd.pl, konkurs@cpcd.pl, tel. 609 153 477
Dla mediów: Anna Korbolewska, akorbolewska@cpcd.pl,  tel. 781 971 334

Polecamy

Drugi tom bestsellerowych opowiadań
o ważnych sprawach

15 opowiadań o tym,
co w życiu najważniejsze

 

Do czytania
od pierwszego dnia życia dziecka!

Polska premiera
bestselleru "Goodnigt Moon"

Cytat miesiąca

Czytać to bardziej żyć,
to żyć intensywniej. 

Carlos Ruiz Zafón, Cień wiatru
 

Polityka prywatności
Projekt zrealizowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Projekt graficzny strony: Anita Głowińska; wykonanie: InforpolNET