Jesteś tutaj    /   Kampania czytania CPCD    /   Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom    /   XVII OTCD    /   Informacje dotyczące XVII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom (XVII OTCD)    Drukuj

Patroni Honorowi

kampanii czytania
 

Biblioteka Narodowa

 

Instytut Książki

 

Polski Komitet Olimpijski

 

Kampanię społeczną

„Cała Polska czyta dzieciom”

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

 Patronaty Fundacji

 

Projekt dla przedszkoli
„Magiczna moc bajek”
 

Fundacja Zaczytani.org

 


Informacje dotyczące XVII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom (XVII OTCD)

„Czytanie łączy” – to hasło XVII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom (OTCD), organizowanego przez Fundację „ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom”.

W dniach 2-10 czerwca 2018 r. w całej Polsce odbędą się liczne imprezy czytelnicze - spotkania z autorami książek dla dzieci i młodzieży, bajkowe parady i festyny, konkursy literackie i plastyczne, przedstawienia i zabawy inspirowane literaturą dziecięcą. Tradycyjnie zaczynamy od czytania „Lokomotywy” Juliana Tuwima.

W tym roku na prezent z okazji Dnia Dziecka i do czytania najmłodszym polecamy „Pierwszą Książkę Mojego Dziecka”, dla nieco starszych czytelników książki z kolekcji „Cała Polska czyta dzieciom” wydanej we współpracy Fundacji i tygodnika „Polityka”, a dla nastoletnich moli książkowych „Gorzką czekoladę i inne opowiadania o ważnych sprawach”.

Tydzień Czytania to największe doroczne święto w ramach trwającej nieprzerwanie od 2001 roku kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”. W wielu miejscowościach Tydzień Czytania Dzieciom jest od lat stałym i dużym wydarzeniem kulturalnym. Z tą myślą stworzyliśmy na Facebooku otwartą grupę, na której można udostępniać informacje o wszystkich wydarzeniach oraz imprezach organizowanych w ramach XVII OTCD w całym kraju. www.facebook.com/calapolskaczytadzieciom/www.instagram.com/calapolskaczytadzieciom/

Przygotowaliśmy wiele czytelniczych atrakcji, uruchamiamy warsztaty do przeprowadzenia na lekcjach, festynach i imprezach, do których materiały można pobrać ze strony Fundacji www.calapolskaczytadzieciom.pl/otcd, między innymi: zapraszamy do systematycznego czytania czasopism dla dzieci oraz do zabawy w redaktora naczelnego i ilustratora czasopisma albo autora komiksów. Ponadto zachęcamy do kreatywnego korzystania ze scenariuszy zajęć, materiałów ilustracyjnych, zeszytu „Czytanie łączy pokolenia, który wypełniony wspólnie przez dziadków, babcie i wnuków, stworzy niepowtarzalną kronikę rodzinną.

W tym roku kampania społeczna „Cała Polska czyta dzieciom” 5 czerwca wraz z Fundacją Iskierka, która na południu Polski wspiera dzieci z chorobą nowotworową oraz ich rodziny, organizuje imprezę czytelniczą dla małych pacjentów Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach. Uroczystość odbędzie się w ramach projektu „Wyszehrad czyta dzieciom” z udziałem gwiazd: Ewy Chodakowskiej, Edyty Jungowskiej, Piotra Tołoczko.

Ponadto w Gminnej Bibliotece Publicznej w Michałowie (woj. kieleckie) będziemy świętować jubileusz akcji „Od czwartego roku bez książeczki ani kroku”, gdzie od 10 lat wszystkie 4-latki w gminie otrzymują książki ufundowane przez lokalne władze i są pasowane na czytelników. 6 czerwca spotkamy się z Pierwszą Książką Mojego Dziecka i z Mamami w Wilanowie w ramach Ogólnopolskich Pikników dla Mam, które odbędą się w 20 miastach Polski. Spędzimy czas w towarzystwie Anny Czartoryskiej - Niemczyckiej i Mam na wspólnym czytaniu, zabawie, spacerach, wymianie doświadczeń.

7 czerwca to literacki czwartek z książkami z Konkursu Literackiego im. Astrid Lindgren. Konferencja prasowa i ogłoszenie V Jubileuszowej edycji Konkursu w księgarni BOOKBOOK, przy ul. Hożej w samo południe. Zapraszamy.

9 czerwca - sobotnia Noc Bibliotek - Już po raz czwarty, w tym roku pod hasłem „RzeczpospoCzyta”, odbędzie się ogólnopolska akcja „Noc Bibliotek”, organizowana wspólnie z Centrum Edukacji Obywatelskiej oraz Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Ponad 1750 Bibliotek w całej Polsce czeka na czytelników z mnóstwem atrakcji – niecodziennych spotkań z literaturą i jej gwiazdami. Będą śledztwa, romanse, czary i groza oraz film „Tarapaty” (na którego podstawie powstała książka pod tym samym tytułem), dostępny dzięki wsparciu Next Film.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Patroni honorowi: Biblioteka Narodowa, Instytut Książki, Polski Komitet Olimpijski

Patroni medialni: TVN, Onet.pl, Polityka, Gazeta Wyborcza, Radio dla Ciebie, TVP, Bliżej Przedszkola, Polish Market, Świerszczyk, czas dzieci.pl, Librus

Darczyńcy, Grantodawcy, Sponsorzy, Partnerzy: Fundacja PZU, Fundacja AMF „Nasza Droga”, International Paper, PACK DRUK, KPMG, Fundacja Kronenberga przy Citi Handlowy, SABUR, Biedronka, Press Service, Bonito.pl

Więcej informacji na:

www.facebook.com/calapolskaczytadzieciom/;

 www.instagram.com/calapolskaczytadzieciom/

Kontakt: Izabela Sarnocińska, isarnocinska@cpcd.pl; 506 569 418

 

Informacja prasowa do pobrania (pdf)

 Informacja prasowa do pobrania (word)Polityka prywatności
Projekt zrealizowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Projekt graficzny strony: Anita Głowińska; wykonanie: InforpolNET