Jesteś tutaj    /   Kampania czytania CPCD    /   Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom    /   Jasło    Drukuj

Patroni Honorowi

kampanii czytania
 

Biblioteka Narodowa

 

Instytut Książki

 

Polski Komitet Olimpijski

 

Kampanię społeczną

„Cała Polska czyta dzieciom”

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

 Patronaty Fundacji

 

Projekt dla przedszkoli
„Magiczna moc bajek”
 

Fundacja Zaczytani.org

 


Jasło
 
Data: 2 czerwca 2014 r.

Miejsce imprezy:
Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle
u
l. Kołłątaja 1
38-200 Jasło

 
Czas trwania imprezy: 11:00 - 13:00

Impreza otwarta.

Opis wydarzenia:

„I dudni, i stuka, łomoce i pędzi…” to uroczysta, integracyjna inauguracja XIII OTCD w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle. Rozpocznie ją tradycyjne głośne czytanie „Lokomotywy” w wykonaniu przedstawicieli jasielskich władz samorządowych oraz służb mundurowych. Uczestnicy obejrzą również spektakl „Czerwony Kapturek szuka księcia” w wykonaniu wychowanków Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Jaśle. Sponsorem imprezy jest PGNiG S.A. Promocję imprezy wesprą patroni medialni: TVP Rzeszów, TV Obiektyw, TV Jasło, Tygodnik Nowe Podkarpacie, Gazeta Codzienna Nowiny i portal nowiny24.pl oraz jasielskie portale i telewizje internetowe.

 
Relacja z wydarzenia:
 
LokoMOTYWACJA do czytania

Dlaczego czytanie to mądra rzecz? Jakie książki z dzieciństwa pamiętają jasielscy strażacy i policjanci? Odpowiedzi padły 2 czerwca 2014 r. podczas inauguracji XIII OTCD w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle.

W odczytaniu „Lokomotywy” uczestniczyli przedstawiciele władz miasta i powiatu, policji, straży pożarnej, straży miejskiej i nauczyciele. Goście odpowiedzieli na pytania przedszkolaków i zdradzili, że w dzieciństwie czytali „Dzieci z Bullerbyn” i „Przygody Tomka Sawyera”. Dodali, że lubią czytać dzieciom, bo w ten sposób mogą w wartościowy sposób spędzać z nimi czas.

Uczestnicy obejrzeli spektakl „Czerwony Kapturek szuka księcia” Teatrzyku „Jeżowy Kolec” z SOSW w Jaśle, dzięki któremu dowiedzieli się jak zasłużyć na prawdziwego przyjaciela. Przedstawienie wpisało się w program nauczania wartości propagowany przez Fundację ABCXXI CPCD, który realizuje jasielska biblioteka poprzez akcję „Całe Jasło czyta dzieciom”. Sponsorem akcji była firma PGNiG.

Data: 4 czerwca 2014 r.

Miejsce imprezy:
Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle
u
l. Kołłątaja 1
38-200 Jasło

 
Czas trwania imprezy: 10:00 - 12:00

Impreza otwarta.

Opis wydarzenia:
 
„Czytanie - mądra rzecz” – to kulminacyjna impreza jasielskiego OTCD, zorganizowana przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Jaśle przy wsparciu partnera – Jasielskiego Domu Kultury. Wezmą w niej udział dzieci z Jasła oraz szkół wiejskich powiatu jasielskiego. Dzieci wysłuchają głośnego czytania w wykonaniu przedstawicieli władz lokalnych oraz sponsorów i partnerów, spotkają się z ulubionym pisarzem Grzegorzem Kasdepke i wezmą udział w kreatywnym czytelniczym flashmobie. Niezwykle ważne będzie też to, że wszyscy mali uczestnicy imprezy, dzięki uprzejmości sponsora PGNiG S.A. otrzymają książeczki do swoich domowych biblioteczek natomiast rodzice dostaną materiały edukacyjne o wartości głośnego czytania dla rozwoju dzieci. Promocję imprezy wesprą patroni medialni” TVP Rzeszów, TV Obiektyw, TV Jasło, Tygodnik Nowe Podkarpacie, Gazeta Codzienna Nowiny i portal nowiny24.pl oraz jasielskie portale i telewizje internetowe.
 
 
Relacja z wydarzenia:

Czytanie – mądra rzecz!

Ci, którzy czytają, mądrymi się stają! Taka myśl towarzyszyła uczestnikom imprezy „Czytanie – mądra rzecz!” w MBP w Jaśle. O perypetiach Bodzia  z „innowacyjnym” rowerem przeczytali: gość specjalny - Grzegorz Kasdepke, Burmistrz Miasta Jasła A. Czernecki, K. Brągiel, przedstawiciel firmy PGNiG S.A., nauczycielka B. Kraus i J. Szewczyk, dyrektor Jasielskiego Domu Kultury.

Podczas spotkania z Grzegorzem Kasdepke dzieci dowiedziały się skąd wzięły się sympatyczne postaci  w jego książkach, jak powstały romanse dla przedszkolaków i  co łączy autora z tytułowym Kacprem, a w trakcie flashmobu „Czytam, pytam…” przekonały się, że czytanie to droga do realizacji marzeń i stali się m.in. słynnymi piłkarzami i wesołymi kwiaciarkami. Wszyscy otrzymali książki od sponsora PGNIG S.A.

Spotkanie z G. Kasdepke odbyło się w ramach Młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książki MBP w Jaśle, który uczestniczy w projekcie DKK WiMBP w Rzeszowie pod hasłem „Podkarpackie rozmowy  o książkach”.

 
Data: 5 czerwca 2014 r.

Miejsce imprezy:
Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle
u
l. Kołłątaja 1
38-200 Jasło

 
Czas trwania imprezy: 17:00 - 19:30

Impreza otwarta.

Opis wydarzenia:

„Urodziny Klubu Czytających Rodzin” to doroczne święto jasielskich rodzin, którym bliska jest idea głośnego czytania dzieciom. W imprezie wezmą udział klubowe rodziny oraz partnerzy i przyjaciele zaangażowani w działalność klubu, ale do wspólnego głośnego czytania oraz na kawałek urodzinowego tortu zostaną zaproszone wszystkie chętne czytające rodziny. Uczestnicy spotkania wezmą udział w kreatywnych eksperymentach i zabawach popularyzujących wiedzę przygotowanych przez Centrum Edukacji Sowa. Wszyscy mali uczestnicy imprezy, dzięki uprzejmości sponsora PGNiG S.A. otrzymają książeczki do swoich domowych biblioteczek. Sponsorem imprezy jest PGNiG S.A., imprezę dofinansowuje również Urząd Miasta Jasła. Promocję imprezy wesprą patroni medialni” TVP Rzeszów, TV Obiektyw, TV Jasło, Tygodnik Nowe Podkarpacie, Gazeta Codzienna Nowiny i portal nowiny24.pl oraz jasielskie portale i telewizje internetowe.

 
Relacja z wydarzenia:

Urodzinowe czary w Klubie Czytających Rodzin

5 czerwca 2014 r. jasielska Biblioteka zamieniła się w magiczne, pełne niespodzianek laboratorium. W tak nietypowy sposób Klub Czytających Rodzin świętował XIII OTCD i swoje trzecie urodziny.

W tym wyjątkowym dniu klubowiczom towarzyszyły: Bożena Molska-Olbrot z Urzędu Miasta, Barbara Siuta z Medycznej Szkoły Policealnej oraz Róża Bizon z Centrum Edukacji SOWA. To właśnie za sprawą przyniesionych przez nią rekwizytów i przeczytanego wiersza M. Rusinka „Druid” uczestnicy spotkania przenieśli się do świata eksperymentów. Stworzyli ogródki pełne „rosnących” minerałów, mieszali zmieniające kolory mikstury, badali zawartość kubeczków z tajemniczymi płynami. Urodziny odbyły się dzięki wsparciu Urzędu Miasta Jasła i Centrum Edukacji SOWA, a dopełnieniem urodzinowej zabawy był tort i prezenty dla klubowych dzieci – książki podpisane przez ich ulubionych autorów, ufundowane przez PGNiG S.A., sponsora jasielskiego Tygodnia Czytania.

 
Data: 6 czerwca 2014 r.

Miejsce imprezy:
Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle
u
l. Kołłątaja 1
38-200 Jasło

 
Czas trwania imprezy: 09:00 - 11:00

Impreza otwarta.

Opis wydarzenia:
 
Uczestnicy imprezy „Biblio-Festiwal Rozmaitości” wysłuchają głośnego czytania oraz wezmą udział w niecodziennych eksperymentach z codziennymi przedmiotami. Sprawdzą m.in., jak działają książki-zabawki, czy można zrobić kwadratowe bańki mydlane, jak odwrócić szklankę pełną wody. Spróbują także sił w tworzeniu własnych opowieści z pomocą kostek story cubes. Celem działania jest zachęcenie dzieci oraz ich rodziców, dziadków i opiekunów do wspólnego odkrywania wiedzy, która kryje się w przedmiotach życia codziennego i zainspirowanie do zadawania pytań i szukania na nie odpowiedzi w kreatywnych a zarazem bezpiecznych doświadczeniach, na które pomysły dostarcza literatura popularno-naukowa dla dzieci, dostępna w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle. Sponsorem imprezy jest PGNiG S.A. Promocję imprezy wesprą patroni medialni: TVP Rzeszów, TV Obiektyw, TV Jasło, Tygodnik Nowe Podkarpacie, Gazeta Codzienna Nowiny i portal nowiny24.pl oraz jasielskie portale i telewizje internetowe.
 
Relacja z wydarzenia:

Bibliofestiwal Rozmaitości

Czy można na kartce papieru utrzymać odwrócony kubek wypełniony po brzegi wodą? Jak stworzyć największą wieżę z tysięcy klocków i w jaki sposób powstają najbardziej fantazyjne opowieści za przyczyną kostek do gry z obrazkami? Tego wszystkiego dowiedzieli się mali eksperymentatorzy i odkrywcy uczestniczący w Biblio-Festiwalu Rozmaitości.

Uczestniczące w wydarzeniu dzieci, dzięki dużej dawce ciekawości i zapałowi do działania odkryły, że warto czytać, pytać, dociekać dlaczego… i przede wszystkim dobrze się bawić! W zabawach i eksperymentach wspierali najmłodszych wolontariusze z Medycznej Szkoły Policealnej im. prof. R. Weigla w Jaśle.

Spotkaniu towarzyszyło głośne czytanie, które otworzyło dziecięce głowy na fascynujące nowinki nauki i techniki. Mali odkrywcy dowiedzieli się kim jest druid, dlaczego mało kto widział w dzień pewnego astronoma i zapytali siebie kim zostaną w przyszłości za przyczyną Wierszyków Rodzinnych Michała Rusinka.

 

Data: 7 czerwca 2014 r.

Miejsce imprezy:
Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle, Filia nr 3
ul. Szopena 22
38-200 Jasło

 
Czas trwania imprezy: 12:00 - 14:00

Impreza otwarta.

Opis wydarzenia:
 
„Biblioteka łączy pokolenia” to piknik czytelniczy organizowany przez Filię nr 3 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle, Jasielską Spółdzielnię Mieszkaniową, Komitet Osiedlowy JSM oraz 139 Drużynę Harcerską ”Lisy”. Na moli książkowych i miłośników rywalizacji czekają konkursy ze znajomości bajek i przysłów – „Z jakiej bajki jesteś” oraz „Mądra głowa zna przysłowia”, a fani kreatywnej rozrywki będą mogli wziąć udział w zajęciach tworzenia balonowych zwierzaków i malowaniu twarzy. Będzie też okazja do zgłębienia tajemnic tańca latynoamerykańskiego podczas pokazu ZUMBY.Tradycyjnie – nie zabraknie również głośnego czytania przez zaproszonych gości. Sponsorem imprezy jest PGNiG S.A. Promocję imprezy wesprą patroni medialni: TVP Rzeszów, TV Obiektyw, TV Jasło, Tygodnik Nowe Podkarpacie, Gazeta Codzienna Nowiny i portal nowiny24.pl oraz jasielskie portale i telewizje internetowe.
 
 
Relacja z wydarzenia:
 
Biblioteka łączy pokolenia!

7 czerwca w ramach Filia nr 3 MBP w Jaśle zaprosiła dzieci, rodziców i opiekunów do wspólnej zabawy pod hasłem „Biblioteka łączy pokolenia”.

Dzieci, zainspirowane głośnym czytaniem w wykonaniu członków Komisji Opiniującej przy Jasielskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, miały okazję wykazać się wiedzą o baśniach i przysłowiach, wziąć udział w konkursach literackich i zdobyć ciekawe nagrody. Była też możliwość, by zgłębić tajemnice tańca latynoamerykańskiego i potańczyć z instruktorką fitness, poznać swoją kreatywność przy tworzeniu balonowych zwierzaków oraz wykazać się sprytem i zręcznością w grach i zabawach przygotowanych przez 139 DH ”Lisy” działającej przy ZSM nr 3 w Jaśle. Piękne kolorowe wzory na twarzach dzieci wyczarowały wolontariuszki, dzięki czemu najmłodsi mogli poczuć się kotkiem, tygryskiem czy motylkiem. Wszyscy dostali pyszne gofry w Barze Mlecznym „Wojtek” oraz książki od firmy PGNiG S.A, sponsora jasielskiej edycji Tygodnia Czytania Dzieciom.

 

Organizator wszystkich imprez:

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle
ul. Kołłątaja 1
38-200 Jasło
tel. 13 446 26 02

biblioteka@mbp.jaslo.pl
www.mbp.jaslo.pl

Małgorzata Piekarska
tel. 13 446 26 02
mpiekarska@mbp.jaslo.pl
www.mbp.jaslo.pl

 

Relacja z wydarzeń:

Czytanie - mądra i wielka rzecz!

Czterdziestu czytających gości, ponad trzydzieści zaangażowanych instytucji, firm i organizacji, prawie czterysta rozdanych książek, oraz ponad siedemset dzieci, które wraz z rodzicami, dziadkami i opiekunami przekonały się, że czytanie to mądra rzecz – to wszystko w jednym niezwykłym tygodniu w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle. W dniach 1-8 czerwca 2014 r. Biblioteka po raz kolejny włączyła się w obchody OTCD - akcji prowadzonej przez Fundację „ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom” po to, by zachęcać dzieci do sięgania po książki i uwrażliwiać dorosłych na pozytywny wpływ czytania na rozwój ich pociech.

Na uczestników czekały ciekawe i inspirujące książki czytane przez przedstawicieli władz samorządowych, służb mundurowych, instytucji, firm i organizacji a po nich mnóstwo twórczej zabawy. Zgodnie z hasłem „Czytanie – mądra rzecz!”, w bibliotece można było się dowiedzieć m.in. czy można na kartce papieru utrzymać odwrócony kubek wypełniony wodą, jak wyhodować w słoiku fantazyjny ogródek, którego nie trzeba podlewać, pod wpływem czego woda w zawrotnym tempie zmienia kolory. O zasadach bezpiecznego zachowania i o swojej pracy opowiadali policjanci i strażacy, harcerze uczyli pierwszej pomocy dla najmłodszych. Była okazja do stworzenia opowieści z pomocą kostek story cubes i zbudowania wieży z tysięcy klocków, biblioteczne Sieciaki wymyśliły samonaprowadzające się książki przyszłości, ogromnym zainteresowaniem cieszył się pokaz klocków Lego Mindstorm i urodzinowe eksperymenty w Klubie Czytających Rodzin. Niezapomnianych wrażeń dostarczyło spotkanie z Grzegorzem Kasdepke, wiele dobrych emocji i wiedzy o przyjaźni przyniósł spektakl w wykonaniu wychowanków SOSW w Jaśle. Szczególnie cieszy fakt, że w wielu aktywnościach dzieciom towarzyszyli rodzice, dziadkowie i opiekunowie, a dzięki zaangażowaniu wolontariuszy i całych społeczności osiedlowych, gwar głośnego czytania i kreatywnej zabawy słychać było w całym mieście. Z pewnością dobre wspomnienia pomogą utrwalić książki w domowych biblioteczkach dzieci, rozdane dzięki wsparciu sponsora jasielskiej edycji Tygodnia Czytania – firmie PGNiG S.A.

Polecamy

Drugi tom bestsellerowych opowiadań
o ważnych sprawach

15 opowiadań o tym,
co w życiu najważniejsze

 

Do czytania
od pierwszego dnia życia dziecka!

Polska premiera
bestselleru "Goodnigt Moon"

Cytat miesiąca

Czytać to bardziej żyć,
to żyć intensywniej. 

Carlos Ruiz Zafón, Cień wiatru
 

Polityka prywatności
Projekt zrealizowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Projekt graficzny strony: Anita Głowińska; wykonanie: InforpolNET