Jesteś tutaj    /   Kampania czytania CPCD    /   Kalendarium 2014/2015    /   Czerwiec    Drukuj

Patron kampanii społecznej
"Cała Polska czyta dzieciom"


Partner kampanii społecznej
"Cała Polska czyta dzieciom"


 Kalendarium kampanii na rok szkolny 2013/2014

 

CZERWIEC
 

W dniach 30 maja do 6 czerwca 2015 odbędzie się XIV Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom pod hasłem „Cała Polska czyta w bibliotekach”  Zachęcamy do organizowania Inauguracji wojewódzkich lub miejskich Tygodni Czytania – z bajkowymi paradami dzieci, występami artystycznymi, konkursami i przede wszystkim wspólnym czytaniem Lokomotywy Juliana Tuwima przez nauczycieli, wychowawców, rodziców, artystów, przedstawicieli władz lokalnych, mediów, kościołów, itp. Zaprośmy też do czytania ojców – żeby dzieci zobaczyły wzory czytających mężczyzn, przygotujmy wywiady z mężczyznami cieszącymi się popularnością i autorytetem w środowisku lokalnym, na temat ich ulubionych książek – w dzieciństwie i obecnie.

19 czerwca przypada rocznica urodzin  Williama Goldinga brytyjskiego pisarza, poety, laureata Literackiej Nagrody Nobla w 1983 r. Warto przypomnieć jedną z jego najbardziej znanych powieści dla starszej młodzieży pt. Władca much.

20 czerwca urodził się  Aleksander Fredro - komediopisarz, pamiętnikarz, poeta. Zachęcamy do czytania jego – często wciąż jeszcze bardzo aktualnych -  komedii, Pawła i Gawła czy fragmentów pamiętników Trzy po trzy.

• Przypominamy o przygotowaniu sprawozdań na Konkurs  na najlepiej przeprowadzoną kampanię „Cała Polska czyta dzieciom” w roku szkolnym 2014/2015. Zapraszamy do udziału w nim wszystkich Koordynatorów i Liderów kampanii czytania. Regulamin oraz formularze konkursowe są dostępne  na stronach: www.CalaPolskaCzytaDzieciom.pl. Termin nasyłania sprawozdań – 15.07.2015.

 

20 czerwca to Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Narkomanii. Potraktujmy jako przestrogę lekturę dla nastolatków książkę Anny Onichimowskiej Hera, moja miłość lub wstrząsającą lekturę My, dzieci z Dworca ZOO. Można też wykorzystać okazję do poinformowania dzieci, że coraz popularniejszą formą uzależnienia jest nadmierne korzystanie z mediów elektronicznych – i jakie są tego skutki. Warto przeczytać starszym dzieciom opowiadanie Anny Onichimowskiej Aki. Za ścianą z tomu Dziesięć stron świata.

23 czerwca świętujemy Dzień Ojca. Warto poszukać znakomitych, wzorowych sylwetek ojców w literaturze i poczytać o nich – szczególnie chłopcom, którzy kiedyś będą pełnić tę rolę.

Poszukajmy postaci ojców w literaturze: w zbiorze Serce Amicisa, w powieści 8+2 i ciężarówka Ann Cath Vestley, tatusiowie  Lotty z ulicy Awantirników i Madiki z Czerwcowego wzgórza, nieobecny ojciec z Czarnego młyna Marcina Szczygielskiego i inni. 

lipiec...

Projekt zrealizowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Projekt graficzny strony: Anita Głowińska; wykonanie: InforpolNET