Jesteś tutaj    /   Kampania czytania CPCD    /   Kalendarium 2014/2015    /   Czerwiec    Drukuj

 Patron kampanii społecznej 
"Cała Polska czyta dzieciom"

 


 

 JUBILEUSZ KAMPANII 
"Cała Polska czyta dzieciom"

PATRONATY 

KOMITET HONOROWY  

 


Partner kampanii społecznej
"Cała Polska czyta dzieciom"

  

 

 

 


 Kalendarium kampanii na rok szkolny 2013/2014

 

CZERWIEC
 

W dniach 30 maja do 6 czerwca 2015 odbędzie się XIV Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom pod hasłem „Każde dziecko zasługuje na książkę”  Zachęcamy do organizowania Inauguracji wojewódzkich lub miejskich Tygodni Czytania – z bajkowymi paradami dzieci, występami artystycznymi, konkursami i przede wszystkim wspólnym czytaniem Lokomotywy Juliana Tuwima przez nauczycieli, wychowawców, rodziców, artystów, przedstawicieli władz lokalnych, mediów, kościołów, itp. Zaprośmy też do czytania ojców – żeby dzieci zobaczyły wzory czytających mężczyzn, przygotujmy wywiady z mężczyznami cieszącymi się popularnością i autorytetem w środowisku lokalnym, na temat ich ulubionych książek – w dzieciństwie i obecnie.

19 czerwca przypada rocznica urodzin  Williama Goldinga brytyjskiego pisarza, poety, laureata Literackiej Nagrody Nobla w 1983 r. Warto przypomnieć jedną z jego najbardziej znanych powieści dla starszej młodzieży pt. Władca much.

20 czerwca urodził się  Aleksander Fredro - komediopisarz, pamiętnikarz, poeta. Zachęcamy do czytania jego – często wciąż jeszcze bardzo aktualnych -  komedii, Pawła i Gawła czy fragmentów pamiętników Trzy po trzy.

• Przypominamy o przygotowaniu sprawozdań na Konkurs  na najlepiej przeprowadzoną kampanię „Cała Polska czyta dzieciom” w roku szkolnym 2014/2015. Zapraszamy do udziału w nim wszystkich Koordynatorów i Liderów kampanii czytania. Regulamin oraz formularze konkursowe są dostępne  na stronach: www.CalaPolskaCzytaDzieciom.pl. Termin nasyłania sprawozdań – 15.07.2015.

 

20 czerwca to Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Narkomanii. Potraktujmy jako przestrogę lekturę dla nastolatków książkę Anny Onichimowskiej Hera, moja miłość lub wstrząsającą lekturę My, dzieci z Dworca ZOO. Można też wykorzystać okazję do poinformowania dzieci, że coraz popularniejszą formą uzależnienia jest nadmierne korzystanie z mediów elektronicznych – i jakie są tego skutki. Warto przeczytać starszym dzieciom opowiadanie Anny Onichimowskiej Aki. Za ścianą z tomu Dziesięć stron świata.

23 czerwca świętujemy Dzień Ojca. Warto poszukać znakomitych, wzorowych sylwetek ojców w literaturze i poczytać o nich – szczególnie chłopcom, którzy kiedyś będą pełnić tę rolę.

Poszukajmy postaci ojców w literaturze: w zbiorze Serce Amicisa, w powieści 8+2 i ciężarówka Ann Cath Vestley, tatusiowie  Lotty z ulicy Awantirników i Madiki z Czerwcowego wzgórza, nieobecny ojciec z Czarnego młyna Marcina Szczygielskiego i inni. 

lipiec...

Projekt zrealizowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Projekt graficzny strony: Anita Głowińska; wykonanie: InforpolNET