Jesteś tutaj    /   Aktualności    /       Drukuj

Patroni Honorowi

kampanii czytania
 

 

Biblioteka Narodowa

 

Instytut Książki

 

Polski Komitet Olimpijski

 

 

Kampanię społeczną

"Cała Polska czyta dzieciom"

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

 

 


Kalendarium kampanii "Cała Polska czyta dzieciom" na rok szkolny 2017/2018

Organizator kampanii: 

Fundacja „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom” 

Kontakt: fundacja@cpcd.pl; tel. 22 6483891/92 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

ROK szkolny 2017- 2018 proponujemy ogłosić rokiem wartości.

W dzisiejszym świecie coraz więcej jest zdarzeń, które świadczą o głębokim kryzysie wartości moralnych. Dlatego ważne jest, by młodzi ludzie rozumieli, czym są i czemu służą wartości. Poświęćmy ten rok szkolny na nauczanie wartości moralnych w taki sposób, by dzieci i nastolatkowie z własnej woli chcieli je praktykować. Pomocą dla dorosłych niech będzie książka „Z dzieckiem w świat wartości” Ireny Koźmińskiej i Elżbiety Olszewskiej, w której znajdą Państwo wskazówki pracy z dziećmi w różnym wieku i propozycje lektur ułatwiających zrozumienie istoty poszczególnych wartości oraz zachętę do rozmowy o nich. Literacką pomocą dla uczniów od 5 klasy niech stanie się stworzony z inspiracji Fundacji zbiór opowiadań „Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach”.


KALENDARIUM KAMPANII CZYTANIA OD WRZEŚNIA DO GRUDNIA 2017 ROKU ZNAJDZIESZ TUTAJ


Rok 2018

Rokiem Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości

Rokiem Ireny Sendlerowej (w 10. rocznicę śmierci)

Rokiem Zbigniewa Herberta (w 20. rocznicę śmierci)

Rokiem Praw Kobiet (w 100. rocznicę przyznania Polkom praw wyborczych

Parlament Europejski ustanowił rok 2018 rokiem Dziedzictwa Kulturowego

 Rusza kampania 1%. Prosimy wszystkich Liderów i Koordynatorów kampanii czytania, a także Przyjaciół i Sprzymierzeńców Fundacji, by wsparli nasze programy odpisem 1% swojego podatku i namówili do tego po 2-3 inne osoby. KRS Fundacji: 00000 97051. Nasze działania są coraz bardziej potrzebne, gdyż rośnie liczba dzieci słabo znających język, źle radzących sobie w szkole, zaburzonych emocjonalnie. Wielu rodziców nie zdaje sobie sprawy, że trzeba budować mocną więź z dzieckiem, spędzać z nim czas na zabawie, dużo w nim rozmawiać, codziennie mu czytać i mocno ograniczyć korzystanie z mediów elektronicznych. Pomóżcie nam krzewić tę wiedzę, bo od niej zależeć będzie jakość życia dzieci – i w przyszłości nas wszystkich. „Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie” (Jan Zamoyski).

Dziękujemy raz jeszcze tym, którzy do tej pory przekazywali nam 1% podatku na rzecz kampanii czytania i mądrego wychowania. W 2017 roku z tytułu wpłat 1% Fundacja otrzymała 49,693 zł (wg stanu na dzień 24.08.2017)

Jednocześnie przypominamy, że w czerwcu br. zostanie ogłoszony Konkurs na najlepiej przeprowadzoną kampanię „Cała Polska czyta dzieciom” w roku szkolnym 2017/2018, adresowany do wszystkich Koordynatorów i Liderów kampanii czytania. Regulamin oraz formularze konkursowe dostępne będą na stronie: www.calapolskaczytadzieciom.pl . Zachęcamy do bieżącego rejestrowania prowadzonych przez Państwa działań w ramach kampanii czytania, by po ogłoszeniu w czerwcu Konkursu mieć już gotowe materiały do sprawozdania.


STYCZEŃ

● 1 stycznia obchodzimy Światowy Dzień Pokoju, ustanowiony przez papieża Pawła VI listem z 8 grudnia 1967 roku.  Wybierzmy do czytania jedną z książek na temat wojny i jej tragicznych skutków. Mogą to być książki dotyczące współczesnych wojen i wywołanych nimi wielkich migracji, np. Hebanowe serce Renaty Piątkowskiej czy Chłopiec z Lampedusy Rafała Witka. Omówmy rozdział Pokojowość z książki Ireny Koźmińskiej i Elżbiety Olszewskiej Z dzieckiem w świat wartości, przeczytajmy z młodszymi nastolatkami opowiadanie Nędzny tchórz Pawła Beręsewicza ze zbioru „Gorzka czekolada…”

●3 stycznia obchodzi urodziny Joanna Papuzińska – profesor literatury, autorka wielu znakomitych książek i wierszy dla dzieci, m.in. Rokiś, Nasza mama czarodziejka, Czarna Jama, Asiunia, Mój tato szczęściarz, Darowane kreski. Profesor Papuzińska jest Przewodniczącą Jury fundacyjnego Konkursu im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży. Cała Fundacja składa Pani Profesor najserdeczniejsze życzenia zdrowia i dalszej weny twórczej.

●3 stycznia urodził się John R. R. Tolkien pisarz angielski, językoznawca, pedagog, autor kultowych powieści Hobbit, czyli Tam i z powrotem oraz trylogii Władca Pierścieni.

●8 stycznia urodził się Kornel Makuszyński prozaik, poeta, felietonista, krytyk teatralny i publicysta, autor znakomitych książek dla dzieci. Przypomnijmy jego Awantury i wybryki małej małpki Fiki-Miki, Koziołka Matołka, Pannę z mokrą głową, Awanturę o Basię czy Szatana z siódmej klasy.

●9 stycznia składamy życzenia urodzinowe Małgorzacie Musierowicz - pisarce, autorce książek dla dzieci i młodzieży, ilustratorce, twórczyni cyklu powieściowego dla młodzieży Jeżycjada, na którym wychowały się co najmniej dwa pokolenia Czytelników.

● 12 stycznia przypada rocznica urodzin Jacka Londona, pisarza amerykańskiego, autora takich powieści jak: Zew krwi, Biały kieł, Martin Eden, Wilk morski i innych. Warto zapoznać nastolatków z tymi znakomitymi powieściami, łączącymi wielkie emocje i przygodę z wiedzą na temat życia zwierząt oraz postaw ludzi w skrajnie trudnych warunkach egzystencji.

Nadal zachęcamy do tworzenia Klubów Czytających Rodzin (więcej informacji na stronie: www.RodzinneCzytanie.pl) oraz Klubów Motyli Książkowych dla najmłodszych czytelników (szersza informacja w kalendarium na wrzesień). Namawiamy do organizowania regularnych spotkań ww. Klubów, na przykład co dwa tygodnie.

● 14 stycznia przypada  rocznica urodzin  Hugh Jonesa Loftinga, pisarza amerykańskiego, autora serii książek dla dzieci o doktorze Dolittle. Sięgnijmy po te sympatyczne książeczki.

18 stycznia urodził się Alan Aleksander Milne, pisarz, poeta i dramaturg angielski, autor książek dla dzieci Kubuś Puchatek, Chatka Puchatka, Wiersze dla Krzysia. Poczytajmy je dzieciom i powiedzmy im, że zostały one napisane dla synka autora, Krzysia.

●21 stycznia obchodzimy Dzień Babci, a 22 stycznia Dzień Dziadka. Zaprośmy ich do przedszkola, szkoły, biblioteki, poprośmy o poczytanie fragmentów ulubionych książek z dzieciństwa, przygotujmy występy dzieci i drobne upominki dla seniorów. Z tej okazji przeczytajmy też dzieciom pogodne książki, w których występują babcie i dziadkowie: Noskawery Pawła Beręsewicza, Babcia na jabłoni Miry Lobbe, Wypożyczalnia babć Marii Czernik, Nasza babcia Ilse Kleberger, Dziadek na huśtawce Renaty Piątkowskiej.

●Od stycznia proponujemy literackie obchodzenie urodzin lub imienin w każdej grupie przedszkolnej i klasie. Częstowanie koleżanek i kolegów cukierkami  nie musi być jedynym sposobem na świętowanie urodzin, tym bardziej, że dzieci i tak jedzą zbyt dużo słodyczy. Proponujemy zamiast tego lekturę książki Toona Tellegena Urodziny prawie wszystkich (49 opowiadań – można przeczytać jedno na urodziny każdego z dzieci) oraz quizy literackie dotyczące np. bohatera książki noszącego takie samo imię jak jubilat, zabawy w odgadywanie tytułu książki (kalambury), sposobów obchodzenia urodzin w różnych utworach literackich itp.  Warto też sięgnąć do Księgi imion, żeby dzieci poznały znaczenie swoich imion i dowiedziały się, jakie znane osoby też je noszą. Znakomite „literackie urodzinki” organizuje Księgarnia „Z Bajki” w Poznaniu. Przy okazji – cotygodniowy newsletter księgarni „Z Bajki” jest przebogatym źródłem informacji i inspiracji na temat książek oraz zajęć okołoliterackich dla czytelników w różnym wieku.

●  22 stycznia  urodził się Krzysztof Kamil Baczyński - poeta, prozaik, harcerz, żołnierz batalionu „Zośka” i „Parasol”, jeden z przedstawicieli pokolenia Kolumbów, autor m.in. znanych wierszy Elegia o ...[chłopcu polskim], Pokolenie. Zginął w Powstaniu Warszawskim. Warto przypominać wiersze poety nie tylko z okazji rocznicy jego urodzin, ale także w rocznice wybuchu wojny, powstania, przy okazji lekcji na temat pokoju na świecie.

 25 stycznia to rocznica urodzin George`a Orwella, angielskiego pisarza i publicysty, nazywanego kronikarzem kultury angielskiej XX w., wrażliwego na niesprawiedliwości społeczne, sprzeciwiającego się totalitaryzmowi, autora m.in. znakomitych książek – do przeczytania nastolatkom -  „Folwark zwierzęcy” oraz „Rok 1984”. 

● 27 stycznia to Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu Przypomnijmy książki o tej tematyce: Bezsenność Jutki Doroty Combrzyńskiej - Nogali, Arka czasu Marcina Szczygielskiego (I nagroda w III Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren organizowanym przez Fundację), Pamiętnik Blumki Iwony Chmielewskiej, Szlemiel Ryszarda Marka Grońskiego, Pamiętnik Anny Frank. 


LUTY

Zachęcamy szkoły i przedszkola do wdrożenia programu codziennego głośnego czytania dzieciom. Argumentów może dostarczyć raport z wynikami badań efektów programów ”Czytające Szkoły” i „Czytające Przedszkola” dostępny na stronie: www.cpcd.pl w zakładce Badania i Publikacje oraz książka „Z dzieckiem w świat wartości” Ireny Koźmińskiej i Elżbiety Olszewskiej.

Proponujemy wybór lektur ze Złotej Listy Fundacji i Przewodnika po Dobrych Książkach zamieszczonych na stronach www.calapolskaczytadzieciom.pl oraz www.rodzinneczytanie.pl.

7 lutego obchodzimy rocznicę urodzin Charlesa Dickensa, brytyjskiego powieściopisarza, autora m.in. Opowieści Wigilijnej oraz Oliviera Twista. Zapoznajmy dzieci z tymi utworami.

8 lutego przypada Dzień Bezpiecznego Internetu, obchodzony od 2004 roku z inicjatywy Komisji Europejskiej. W Polsce organizowany od 2005 r. przez Fundację Dzieci Niczyje oraz Naukową i Akademicką Sieć Komputerową. Warto przeczytać opowiadanie „Aki. Za ścianą” z książki Anny Onichimowskiej 10 stron świata. W książce Joanny Jagiełło „Zielone martensy”, nagrodzonej w IV Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren, także pojawia się wątek niebezpiecznych kontaktów internetowych dziewczynki z pedofilem. Warto przestrzegać dzieci przed niesprawdzonymi znajomościami z internetu oraz uczyć je zasad bezpieczeństwa internetowego.

8 lutego urodził się Bohdan Butenko - grafik, rysownik, ilustrator, autor książek dla dzieci, scenarzysta. Zilustrował i opracował graficznie ponad 200 książek dla dzieci i młodzieży, m.in. Gucio i Cezar K. Boglar, Pali się! J. Brzechwy, Ferdynand Wspaniały L. J. Kerna, Wakacje z duchami A. Bahdaja. Bardzo znana i lubiana jest jego autorska seria o Gapiszonie. Dla Autora – od całej Fundacji - wszystkiego najlepszego!

8 lutego przypada rocznica urodzin Juliusza Verne’a, francuskiego pisarza, autora powieści podróżniczych i fantastyczno-naukowych: Dzieci kapitana Granta, 20 000 mil podmorskiej żeglugi, W 80 dni dookoła świata, Tajemnicza wyspa. Poczytajmy dzieciom znakomite książki tego autora.

14 lutego świętujemy Walentynki – Dzień Zakochanych. Poczytajmy dzieciom piękne książki i wiersze o miłości, porozmawiajmy o różnych rodzajach miłości – romantycznej, rodzicielskiej, braterskiej, przyjacielskiej, platonicznej, do zwierząt, do gór itp.. - oraz o zobowiązaniach, jakie niesie prawdziwa, dojrzała miłość. Do czytania proponujemy: Nawet nie wiesz, jak bardzo cię kocham Sama McBratneya, Mały pisarczyk z Florencji Edmunda de Amicisa z tomu Serce, a dla nieco starszych dzieci, młodzieży (i dorosłych!) - O słodkiej królewnie i pięknym księciu Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel, Dzień dobry Świnko Janoscha i książkę Iwony Chmielewskiej Dwoje ludzi – zaczynającej się od słów: „ Kiedy dwoje ludzi jest razem, to jest im łatwiej bo są razem i jest im trudniej, bo są razem”…

21 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, święto ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 r. w celu zwrócenia uwagi na znaczenie języka ojczystego jako dziedzictwa kulturowego. Porozmawiajmy z dziećmi o pięknie i bogactwie języka, o jego ubożeniu przez kulturę obrazkową, o roli czytania w pielęgnowaniu ojczystej mowy, a także porozmawiajmy o potrzebie „odchwaszczenia” języka z wulgaryzmów, jakimi obrósł w ostatnich latach. Jak to zrobić? – to dobry temat na dyskusję z dziećmi i młodzieżą: co proponują, czego sami mogą się podjąć…

27 lutego to Światowy Dzień Organizacji Pozarządowych, który został ustanowiony 17 kwietnia 2010 r. przez 12 państw Bałtyckiego Forum Organizacji Pozarządowych. Pierwsze obchody odbyły się 27 lutego 2014 roku w Helsinkach. To doskonała okazja do zapoznania się z działalnością NGO-sów. W tym dniu świat powinien podziękować organizacjom pozarządowych za ogromną, często wolontariacką, pracę wykonaną na rzecz społeczeństwa.


MARZEC

3 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pisarzy. Zorganizujmy spotkania dzieci z pisarzami i dziennikarzami piszącymi o literaturze dziecięcej. Na spotkania takie polecamy piękne albumy do kolekcjonowania autografów twórców - Autografniki - do nabycia w Fundacji.

5 marca przypada rocznica urodzin Juliana Przybosia, najwybitniejszego poety tzw. Awangardy Krakowskiej. Przeczytajmy młodzieży wybrane wiersze z tomów: Póki my żyjemy, Miejsce na ziemi, Rzut pionowy, Narzędzie ze światła, czy Kwiat nieznany.

8 marca świętujemy Dzień Kobiet. Zróbmy z tej okazji wystawę książek dla dzieci napisanych przez kobiety – będzie ich mnóstwo!

11 marca urodził się JANOSCH, właśc. Horst Eckert, pisarz niemiecki pochodzący ze Śląska, malarz i grafik, autor m.in. cyklu książek dla dzieci, których bohaterami są Miś i Tygrysek (Ach, jak cudowna jest Panama; Ja ciebie wyleczę, powiedział Miś; Idziemy po skarb).

21 marca to Światowy Dzień Poezji. Zachęcamy do czytania klasyków: Jana Brzechwy, Juliana Tuwima, Joanny Kulmowej, Wandy Chotomskiej, Ewy Szelburg-Zarembiny, Joanny Papuzińskiej, zaś starszym dzieciom i nastolatkom zaproponujmy wiersze Wisławy Szymborskiej, utwory z antologii Grzegorza Leszczyńskiego pt. Po schodach wierszy, a także ze starszego wydawnictwa pod redakcją Wiktora Woroszylskiego pt. Nastolatki nie lubią wierszy. Utwory poetyckie dla dzieci w każdym wieku znajdziemy również w wydanej w 2017 r. kolekcji „Cała Polska czyta dzieciom” w tomie pt. „Wiersze współczesnych polskich poetów”. Warto też zorganizować wieczory poezji śpiewanej.

21 marca to także Międzynarodowy Dzień Walki z Dyskryminacją Rasową. Można w tym dniu przypomnieć wierszyk Tuwima Murzynek Bambo – uczący sympatii i szacunku dla innej rasy, pokazujący, że czarnoskóry chłopiec ma takie same radości i problemy, zapraszający do integracji. W ostatnich latach wiersz Tuwima niesłusznie uznany został za rasistowski – ale chyba jego oponenci nie zrozumieli przesłania tego utworu! Warto sięgnąć też do opowieści Renaty Piątkowskiej Która to Malala? i Hebanowe serce oraz do książki Chłopiec z Lampedusy Rafała Witka.

●Rozpoczynamy przygotowania do XVII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom (OTCD). W tym roku odbędzie się on w dniach 2 - 10 czerwca pod hasłem "Czytanie łączy". Jak co roku rozsyłać będziemy do Liderów i Koordynatorów kampanii CPCD materiały informacyjno-promocyjne (plakaty, broszury, zakładki, itp.), prosząc ich jednocześnie o przygotowanie bogatego lokalnego programu OTCD – największego w kraju Święta Czytania Dzieciom!

22 marca to Światowy Dzień Wody – ustanowiony na konferencji ONZ w Rio de Janeiro w 1992r. Przeczytajmy dzieciom fragmenty książek, w których woda jest skarbem, bez którego nie ma życia, np.: W pustyni i w puszczy, Dar rzeki Fly, książki o rozbitkach, którzy na oceanie cierpieli z pragnienia, np. Życie Pi Yanna Martella. Wyjaśnijmy, dlaczego w niektórych regionach świata coraz bardziej brakuje wody. Nauczmy dzieci szacunku do wody i nawyku jej oszczędzania. Polecamy także książkę Wielka podróż Lulie japońskiej księżniczki Hisako Takamado wydaną przez Fundację Marka Kamińskiego.

● W dniach 23 - 25 marca odbędą się XVII Poznańskie Spotkania Targowe – Książka dla Dzieci, Młodzieży i Rodziców. 

25 marca urodziła się Joanna Kulmowa, poetka, dramatopisarka, autorka książek dla dzieci, tłumaczka. Jej dorobek poetycki i prozatorski obejmuje m.in. tomy: Wio, Leokadio, Zielony Amadeo, Ja, czarownica, Wiersze dla Kaji, Wielki Mały Król, Serce jak złoty gołąb, Suplement mój, Psalm toastu, Moja pełnia, czyli Wiersze lubiane, Co się komu śni, Joanna Kulmowa dzieciom. Uczyńmy ten dzień świętem Poetki. Zachęcamy do pokazania dzieciom krótkiego filmu o Joannie Kulmowej dostępnego na stronie: https://www.youtube.com/watch?v=3Hk7pAaGvhQ Autorce składamy najserdeczniejsze życzenia!

27 marca przypada także Międzynarodowy Dzień Teatru. Zabierzmy dzieci do teatru, pokażmy im scenę, proscenium, kulisy, porozmawiajmy z aktorami, reżyserem, scenografem. I oczywiście obejrzyjmy przedstawienie. Warto też przygotować z dziećmi własną inscenizację, wykorzystując gotowe teksty, np. Jana Brzechwy Kopciuszek, Jaś i Małgosia, czy Joanny Awgulowej z tomu „Dziecko widzem i aktorem.  Inscenizacje dla klas przedszkolnych, świetlic, domów dziecka”.


KWIECIEŃ

 Ostatnie mocne akordy kampanii 1%!  Prosimy naszych Liderów i Koordynatorów o wsparcie odpisem 1% podatku kampanii „Cała Polska czyta dzieciom” i fundacyjnych programów na rzecz mądrego wychowania. Efekty edukacji czytelniczej, emocjonalnej i moralnej nie są widoczne od razu, ale wychowanie dzieci na osoby wykształcone, wrażliwe, mądre i prawe, jest w dobie tandetnej popkultury i lansujących przemoc mediów najważniejszą inwestycją w dobrą przyszłość dzieci i kraju
KRS Fundacji: 00000 97051

2 kwietnia przypadają urodziny J.Ch. Andersena i Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Zorganizujmy tego dnia niezwykłe spotkanie czytelnicze - „Noc z Andersenem” w miejscowej bibliotece.

4 kwietnia  urodził się Václav Čtvrtek - pisarz czeski, autor dobranocek i książek dla dzieci, twórca cyklu zabawnych i ciepłych opowieści: o rozbójniku Rumcajsie, Bajek z mchu i paproci, Makowej panienki, Podróży furmana Szejtroczka, O gajowym Chrobotku i innych. Poczytajmy je dzieciom.

7 kwietnia jest Światowym Dniem Zdrowia. Fraszka Jana Kochanowskiego „Na zdrowie” będzie znakomitym  przyczynkiem do dyskusji na temat ochrony zdrowia i zdrowego stylu życia. Zastanówmy się też nad sentencją Arthura Schopenhauera „Zdrowie nie jest wszystkim, ale bez zdrowia wszystko jest niczym”. Porozmawiajmy z dziećmi o prawidłowym odżywianiu, znaczeniu ruchu dla zdrowia, odpowiedniej ilości snu. Zapytajmy je, czy w literaturze najmłodszych autorzy nie za często lansują słodycze. Czy znają książki dla dzieci i młodzieży, w których znaleźć można sygnały o potrzebie zdrowego odżywiania?

12 kwietnia – Dzień Czekolady. „Czekoladowych” książek mamy całkiem sporo: Charlie i fabryka czekolady Rolanda Dahla, Wojna czekoladowa Jacka Cormiera, Dzień czekolady Anny Onichimowskiej, A niech to czykolada! Pawła Beręsewicza i wreszcie „fundacyjny” tom opowiadań Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach. Smacznej lektury!

14 kwietnia jest rocznicą urodzin Danuty Wawiłow – poetki, autorki książek dla dzieci i młodzieży, piosenek – także dla dorosłych. Poczytajmy dzieciom jej utwory: Rupaki, Strasznie ważna rzecz, Bajka o stu królach Lulach, Wiersze dla niegrzecznych dzieci, Wierzbowa 13  i inne. 15 wierszy Danuty Wawiłow znajdziecie też w najnowszej kolekcji „Cała Polska czyta dzieciom”, w tomie Wiersze współczesnych polskich poetów.

22 kwietnia - Międzynarodowy Dzień Ziemi. Proponujemy czytanie książek o tematyce ekologicznej, znakomitą lekturą młodszych czytelników będzie np. Drzewo Elizy Piotrowskiej. Nieco starszym dzieciom proponujemy Nagle w głębi lasu Amosa Oza. Nastolatkom na pewno spodoba się książka Życie pszczół Mai Lunde, a także dwie zaskakująco ciekawe książki Sekretne życie drzewo oraz Duchowe życie zwierząt, napisane przez niemieckiego leśnika, Petera Wohllebena.

23 kwietnia to Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Zorganizujmy z tej okazji wycieczki dzieci do lokalnych drukarni, omówmy temat: „Jak powstaje książka?” Nauczmy je też, czym jest plagiat i co to znaczy naruszać prawa autorskie. (np.: kopiować bez zezwolenia autora teksty z Internetu).

23 kwietnia urodziła się Eva Janikovszky - pisarka węgierska, dziennikarka, autorka scenariuszy oraz książek dla dzieci, m.in. Gdybym był dorosły, Chciałbym wiedzieć, Bartek i Kajtek, Jestem już przedszkolakiem. Przezabawna książka Gdybym był dorosły została wpisana na fundacyjną Złotą Listę.

 „Harcerze czytają dzieciom!” Zwracamy się do Liderów i Koordynatorów, by skontaktowali się z lokalnymi drużynami harcerskimi i namówili je do czytania dzieciom w miejscowościach, gdzie będą obozować w lecie. Można też zaproponować wprowadzenie nowej sprawności do zdobycia przez harcerzy – „Czytam dzieciom”. Regularne czytanie dzieciom z domów dziecka lub dzieciom w szpitalach mogłoby stać się też stałym zajęciem i zobowiązaniem drużyny w miejscu zamieszkania.

 Organizujmy wycieczki dzieci do lokalnych księgarni i klubo-księgarni. Niektóre dzieci nigdy tam nie były!

W kwietniu rozpoczyna się na dobre okres wycieczek szkolnych. Zabierzmy dzieci i młodzież do Muzeów i Centrów Sztuki Współczesnej. Jako przygotowanie do odbioru nowoczesnej sztuki może posłużyć propozycja z naszej Złotej Listy - książka Sebastiana Cichockiego S.Z.T.U.K.A. ilustrowana przez Aleksandrę i Daniela Mizielińskiech.

30 kwietnia urodził się Sven Nortqvist, szwedzki pisarz i ilustrator książek dla dzieci, najbardziej znany z uroczej serii Pattson i Findus, która znajduje się na naszej Złotej Liście.


MAJ

 5 maja obchodzimy rocznicę urodzin Henryka Sienkiewicza. Jego książki się nie zestarzały, warto do nich ciągle wracać i czytać je nowym rocznikom Polaków.

  Dzień Bibliotekarza i Bibliotek - Święto zainicjowane przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Wszystkim Bibliotekarzom składamy serdeczne życzenia zdrowia i rosnącej radości z pracy oraz podziękowania za upowszechnianie czytelnictwa i kultury słowa. 

  Tydzień Bibliotek. Bijemy rekordy wypożyczania - i czytania! – książek oraz uczestniczymy w imprezach lokalnych!

W dniach 17 – 20 maja na Stadionie PGE Narodowym odbywają się IX Warszawskie Targi Książki. Znajdziecie tam tysiące nowych tytułów i setki znakomitych autorów. Musicie tam być!

15 maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Rodzin – ustanowiony w 1993 r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Zachęcamy do organizowania pikników rodzinnych z książką oraz do rodzinnego czytania. Pokażmy literackie przykłady dobrych rodzin, w których panuje miłość i szacunek do wszystkich jej członków. Proponujemy lekturę 8+2 i ciężarówka Ann Cath Westey, Jeżycjadę Małgorzaty Musierowicz, Co tam u Ciumków? Pawła Beręsewicza.

18 maja świętujemy Międzynarodowy Dzień Muzeów – ogłoszony w 1977 r. przez Międzynarodową Radę Muzeów (ICOM), działającą przy UNESCO. Zabierzmy dzieci do jakiegoś muzeum: etnograficznego, technicznego, historycznego lub sztuki współczesnej (pokażmy im tam wystawy obrazów, rzeźb i instalacji)  itp.

 Akcja „Od czwartego roku bez książeczki ani kroku”. Zwracamy się do Liderów i Koordynatorów z prośbą, by zachęcali władze lokalne do wprowadzenia programu, który polega na corocznym fundowaniu przez nie wszystkim czterolatkom w mieście/gminie książeczek i wręczaniu ich przez wójta lub prezydenta podczas uroczystości z udziałem rodziców, dziadków, przedstawicieli biblioteki, władz lokalnych i gości specjalnych. Dzieci mogą zostać pasowane na czytelników lokalnej biblioteki i otrzymać stosowne legitymacje. Można przygotować program artystyczny dla dzieci i edukacyjny dla rodziców. Obdarowane maluchy mogą podczas uroczystości bawić się na rozłożonych na podłodze matach. Zaprośmy potem rodziny do lokalnej biblioteki, by dzieci mogły ją poznać, nauczyć się korzystania ze zbiorów i wypożyczyć swoją pierwsza książkę.

 Kontynuujemy akcję „Harcerze czytają dzieciom” – przekonujemy drużyny harcerskie, by wprowadziły do swego stałego programu działań czytanie dzieciom z miejscowości, gdzie będą biwakować w lecie.

 Zachęcamy do organizowania pikników czytelniczych, podczas których można wymieniać się książkami. Hasłem pikniku może być „Czytanie na trawie” lub „Dzielimy się książkami, z których wyrośliśmy”.

26 maja to Dzień Matki. To ważny dzień, bo Mama jest najważniejszą osobą w życiu każdego dziecka. Poczytajmy dzieciom wiersze o mamach, ale także zaprośmy mamy do przedszkola, szkoły, biblioteki, gdzie będą mogły obejrzeć występy dzieci i otrzymają od własnego dziecka laurkę
z najpiękniejszymi życzeniami samych radości.

27 maja przypada rocznica urodzin Ferdynanda Antoniego Ossendowskiego, pisarza, publicysty i podróżnika. Koniecznie przeczytajmy starszym dzieciom jego Słonia Birarę. Ta piękna i poruszająca książka została wznowiona po latach w ramach pierwszej kolekcji „Cała Polska czyta dzieciom”. Można ją na pewno znaleźć w wielu bibliotekach.


CZERWIEC

W dniach 2 – 10 czerwca odbędzie się XVII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom pod hasłem "Czytanie łączy". Zachęcamy do organizowania Inauguracji wojewódzkich, miejskich lub gminnych Tygodni Czytania – z bajkowymi paradami dzieci, występami artystycznymi, konkursami i przede wszystkim wspólnym czytaniem Lokomotywy Juliana Tuwima przez nauczycieli, wychowawców, rodziców, artystów, przedstawicieli władz lokalnych, mediów, kościołów, itp. 

● 1 czerwca urodził się ks. Jan Twardowski – poeta, autor wzruszających i pięknych tomów: Znaki ufności, Zeszyt w kratkę, Niebieskie okulary, Który stwarzasz jagody, Na osiołku, Patyki i patyczki, Nie bój się kochać, Elementarz księdza Twardowskiego dla najmłodszego, średniaka i starszego. 15 wybranych wierszy księdza Twardowskiego znajdziecie w tomie „Wiersze współczesnych polskich poetów” w nowej kolekcji „Cała Polska czyta dzieciom”.

● 1 czerwca – Dzień Dziecka. Niech stanie się on Dniem Dziecka z Książką i wielkim świętem czytania dzieciom! Czytajmy dzieciom - w prezencie. Nie ma lepszego daru dla dziecka niż poświęcony mu przez bliskich czas. A najlepiej wykorzystać go - na wspólne czytanie! Zachęćmy wszystkich rodziców do przyjęcia zobowiązania, że będą dzieciom codziennie czytać. Przydatną do tego pomocą może być 15-tomowa kolekcja  „Cała Polska czyta dzieciom”.

20 czerwca urodził się  Aleksander Fredro - komediopisarz, pamiętnikarz, poeta. Nie może zabraknąć czytania jego – często nadal aktualnych i bardzo śmiesznych -  komedii, Pawła i Gawła, Małpy w kąpieli czy fragmentów pamiętników Trzy po trzy.

Ogłoszenie Konkursu na najlepiej przeprowadzoną kampanię „Cała Polska czyta dzieciom” w roku szkolnym 2017/2018. Zapraszamy do udziału w Konkursie wszystkich Koordynatorów i Liderów kampanii czytania. Regulamin oraz formularze konkursowe będą dostępne na stronie www.calapolskaczytadzieciom.pl.

23 czerwca świętujemy Dzień Ojca. Warto poszukać znakomitych, wzorowych sylwetek ojców w literaturze i poczytać o nich – szczególnie chłopcom, którzy kiedyś będą pełnić te funkcje. Polecamy powieści 8+2 i ciężarówka, Lotta z ulicy Awanturników, Madika z Czerwcowego Wzgórza, Zabić drozda, ukazujące sylwetki wspaniałych ojców, można też porozmawiać i zilustrować przykładem postaci ojców złych, pogubionych, nieobecnych (jak w Moim drzewku pomarańczowym, w Chłopcach z zielonych stawów, czy w opowiadaniach Rajski ptak i Szczęśliwego Nowego Roku z tomu Gorzka czekolada…).

26 czerwca to Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Narkomanii. Sięgnijmy po książkę Anny Onichimowskiej Hera, moja miłość lub wstrząsającą lekturę My, dzieci z Dworca ZOO. Porozmawiajmy z dziećmi o modzie na narkotyki i dopalacze, która może kosztować zdrowie i życie.

● 30 czerwca urodził się Czesław Miłosz - poeta, prozaik, eseista, laureat Nagrody Nobla w 1980 r. Warto przedstawić starszym nastolatkom któryś z jego utworów - Poemat o czasie zastygłym, Trzy zimy, Obrachunki, Wiersze, Ocalenie, Traktat moralny, Zniewolony umysł, Dolinę  IssyRodzinną Europę, Króla Popiela i inne wiersze, Widzenie nad zatoką San Francisco, Orfeusza i Eurydykę.


LIPIEC

 Prosimy o nadsyłanie lub dostarczanie na adres Fundacji prac na Konkurs na najlepiej przeprowadzoną kampanię czytania. Termin podamy wkrótce.


 Akcja „Lato z książką”. Zapraszamy do jej realizacji biblioteki, domy kultury, zaprzyjaźnione hufce ZHP i ZHR. Zachęcamy, by wychowawcy na wszystkich koloniach, półkoloniach i obozach czytali dzieciom zabrane w tym celu książki – np. ze Złotej Listy Fundacji. Proponujemy wakacyjne powieści: Białą żyrafę Lauren ST. John, Lotnika  Eoina Colfera,  Moje Bullerbyn (oraz kolejne części: Kolczyki Selmy, Dziewczynka z fotografii) Barbary Gawryluk, Psa, który biegł ku gwieździe Henninga Mankella, Afrykę Kazika; Benedykta i Jana; Dziadka i niedźwiadka Łukasza Wierzbickiego, Co tam u Ciumków? (oraz pozostałe tytuły z serii) Pawła Beręsewicza, Tajemnicę człowieka z blizną tego samego autora, Tsatsiki i Mamuśkę (i inne tytuły z serii autorstwa Moni Nilsson), Zielonego, Nikt i gadające drzewo Małgorzaty Strzałkowskiej, czy też przygodowe książki Adama Bahdaja, Zdzisława Nienackiego, bądź Edmunda Niziurskiego. Więcej propozycji na stronach internetowych Fundacji: www.calapolskaczytadziciom.pl (Złota Lista) i www.rodzinneczytanie.pl (Przewodnik po dobrych książkach). W czasie wakacyjnych miesięcy można też poczytać książki z nowej kolekcji „Cała Polska czyta dzieciom”:

1.Bajki, legendy i opowieści wierszem

2. Astrid Lindgren – Rasmus i włóczęga

3. Gianni Rodari – Gelsomino w kraju kłamczuchów ,  Historyjki o Alicji

4. E.B. White – Pajęczyna Charlotty

5. Paul Berna – Rycerze złotego runa

6. Francesco D'Adamo – Iqbal

7. Katherine Paterson – Wspaniała Gilly

8. Barbara Tylicka, Henryk J. Chmielewski – Generał Ciupinek

9. Torill T. Hauger – Sigurd, syn wikinga

10. Géza Hegedüs – Żeglarz z Miletu

11. Anne M. Schmidt – Minu

12. Jurij Olesza – Trzech grubasów

13. Vaclav Čtvrtek – Bajki z mchu i paproci

14. Wiersze współczesnych polskich poetów

15. Maurice Druon - Magiczny świat Tistou

2 lipca obchodzimy rocznicę urodzin  Wisławy Szymborskiej – poetki, laureatki Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1996 roku. Jej wiersze niosą mądrość i subtelny, niepowtarzalny humor, są przy tym dobre na każą okazję. Można też sięgnąć po jej zabawne Limeryki i Moskaliki, a także – korzystając z wzorów poetki – próbować tworzyć własne. Świetna, wakacyjna zabawa!

3 lipca  to rocznica urodzin Franza Kafki, autora powieści należących do kanonu literatury światowej -  Procesu oraz Zamku. Przeczytajmy starszym dzieciom fragment surrealistycznego Procesu lub któreś z opowiadań Kafki.

9 lipca urodził się Stanisław Pagaczewski, prozaik, dziennikarz, autor utworów dla dzieci i młodzieży, m.in. cyklu przygód profesora Baltazara Gąbki i Wawelskiego Smoka oraz książek Zielona wędrówka, Gospoda pod Upiorkiem, Bzdurki dla córki.

22 lipca przypada rocznica urodzin Janusza Korczaka (właśc. Henryka Goldszmita) – polskiego lekarza żydowskiego pochodzenia, pedagoga i opiekuna dzieci żydowskich w czasie okupacji, autora utworów dla dzieci i młodzieży (m.in. Król Maciuś I, Kajtuś Czarodziej), wielkiego adwokata dzieci. 

  30 lipca to Międzynarodowy Dzień Przyjaźni. Napisano o niej wiele książek. Stwórzmy listę tytułów o przyjaźni, zapoznajmy się z rozdziałem „Przyjaźń i miłość” z książki Ireny Koźmińskiej i Elżbiety Olszewskiej „Z dzieckiem w świat wartości”, młodszym nastolatkom przeczytajmy opowiadania: Sztuka programowania Wojciecha Cesarza oraz Szacun i gorzka czekolada Barbary Kosmowskiej z książki „Gorzka czekolada” i podyskutujmy o meandrach przyjaźni w tym wieku.


SIERPIEŃ

 Kontynuujemy akcję „Lato z książką”. Proponujemy organizowanie Czytania na trawie, Podchodów literackich, Literackich Gier Miejskich, Maratonów czytelniczych, Czytania w namiocie itp.

A w razie deszczowej pogody – ułóżmy krzyżówki z tytułów książek, nazwisk autorów lub bohaterów, zabawmy się w literackie kalambury i … czytajmy, czytajmy, czytajmy.

9 sierpnia obchodzimy Światowy Dzień Miłośników Książek, a także rocznicę urodzin Tove Jansson, fińskiej pisarki, malarki, autorki książek o Muminkach. Sięgnijmy po któryś z jej muminkowych, obdarzonych specyficznym humorem tomików – i …czytajmy, czytajmy, czytajmy. 

● 15 sierpnia przypada rocznica urodzin Jana Brzechwy, polskiego poety, autora wielu znanych bajek i wierszy dla dzieci: Akademia Pana Kleksa, Przygody Pchły Szachrajki, Brzechwa Dzieciom, Sto bajek i wiele innych. Czytanie dzieciom wierszy Brzechwy – obowiązkowe, podobnie jak nauczenie dzieci kilku z nich na pamięć.

● 20 sierpnia obchodzimy rocznicę urodzin Bolesława Prusa,  pisarza i publicysty, współtwórcy polskiego realizmu. Sięgnijmy po jego utwory, zwłaszcza nieśmiertelnego Faraona oraz Lalkę.

W sierpniu proponujemy rozpocząć przygotowania do wdrożenia programu „Czytające Szkoły” i „Czytające Przedszkola” w placówkach, które jeszcze do niego nie przystąpiły. Nieprzekonanych może przekonać książka Ireny Koźmińskiej i Elżbiety Olszewskiej Wychowanie przez czytanie. Osoby, które chciałyby się osobiście włączyć w krzewienie idei czytania dzieciom w lokalnym środowisku, zapraszamy do współpracy w charakterze Liderów i Koordynatorów kampanii „Cała Polska czyta dzieciom”. Zapraszamy też na kurs on line Wychowanie przez czytanie na Internetowym Uniwersytecie Mądrego Wychowania, prowadzonym przez Fundację. Terminy kursów będą podane na stronie www.iumw.pl
Polecamy

Książki Ireny Koźmińskiej i Elżbiety Olszewskiej pt. "Wychowanie przez czytanie" i "Z dzieckiem w świat wartości"

Nowe tytuły na Złotej Liście

 

Patronaty

 

Polityka prywatności
Projekt zrealizowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Projekt graficzny strony: Anita Głowińska; wykonanie: InforpolNET