Jesteś tutaj    /   Aktualności    /       Drukuj

Patroni Honorowi

kampanii czytania
 

 

Biblioteka Narodowa

 

Instytut Książki

 

Polski Komitet Olimpijski

 

 

Kampanię społeczną

"Cała Polska czyta dzieciom"

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

 

 


Kalendarium kampanii "Cała Polska czyta dzieciom" na rok szkolny 2018/2019

Organizator kampanii: 

Fundacja „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom” 

Kontakt: fundacja@cpcd.pl; tel. 22 6483891/92 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

Rok 2018 Sejm Rzeczpospolitej Polskiej ogłosił:

Rokiem jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości,

Rokiem Ireny Sendlerowej (w 10. rocznicę śmierci),

Rokiem Praw Kobiet (w 100. rocznicę przyznania Polkom praw wyborczych),

Rokiem Zbigniewa Herbarta.

Parlament Europejski ustanowił rok 2018 rokiem Dziedzictwa Kulturowego.


WRZESIEŃ

Szanowni Nauczyciele, Bibliotekarze i Rodzice! 

Przed nami nowy rok szkolny – nowe zadania i wyzwania. Nowe trudy i radości. Nowe lektury i nowe wymagania. Podejdźcie twórczo do lektur – wybierajcie te, które spełniają kryteria dobrej literatury dla dzieci, uczą wartości, sprawiają przyjemność (więcej na naszej stronie www:  Kryteria wyboru książek do czytania dzieciom – http://www.calapolskaczytadzieciom.pl/kryteria). Szkolny kanon uzupełniajcie własnym czytaniem – czytajcie codziennie dzieciom dobre i ciekawe książki, by wychować mądrych, dobrych, szczęśliwych ludzi. Do wspólnego czytania polecamy m.in. wydaną przez Fundację wspólnie z Tygodnikiem „Polityka” drugą już kolekcję książek „Cała Polska czyta dzieciom” – zbiór 15 pereł nieoczywistych literatury dla dzieci i młodzieży. Kolejne tomy pojawiają się co dwa tygodnie w dobrych punktach sprzedaży prasy, a od grudnia będzie można zakupić całą kolekcję w sklepie internetowym Polityki.

 Kolekcja zawiera następujące tytuły:

1. Bajki, legendy i opowieści wierszem

2. Astrid Lindgren – Rasmus i włóczęga

3. Gianni Rodari – Gelsomino w kraju kłamczuchów;  Historyjki o Alicji, która zawsze wpadała  w kłopoty

4. E.B. White – Pajęczyna Charlotty

5. Paul Berna – Rycerze złotego runa

6. Francesco D'Adamo – Iqbal

7. Katherine Paterson – Wspaniała Gilly

8. Barbara Tylicka, Henryk J. Chmielewski – Generał Ciupinek

9. Torill T. Hauger – Sigurd, syn wikinga

10. GézaHegedüs – Żeglarz z Miletu

11. Anne M. Schmidt – Minu

12. Jurij Olesza – Trzech grubasów

13. Vaclav Čtvrtek – Bajki z mchu i paproci

14. Wiersze współczesnych polskich poetów

15. Maurice Druon - Magiczny świat Tistou

● Zachęcamy rodziny do codziennego czytania dzieciom oraz do tworzenia Klubów Czytających Rodzin, np. przy przedszkolach, szkołach, Domach Kultury, kawiarniach literackich itp. Idei rodzinnego czytania  oraz promowaniu i wsparciu Klubów Czytających Rodzin służy fundacyjny portal www.rodzinneczytanie.pl.

3 września – rozpoczęcie roku szkolnego. Zachęcamy szkoły do wprowadzenia – jako działania wychowawczego lub profilaktycznego – Programu Nauczania Wartości w oparciu o książki „Z dzieckiem w świat wartości” oraz „Wychowanie przez czytanie” Ireny Koźmińskiej i Elżbiety Olszewskiej. Literacką pomocą w nauczaniu wartości dla starszych dzieci i nastolatków niech będzie opracowany przez Fundację zbiór opowiadań „Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach’, w którym w 15. opowiadaniach przedstawionych zostało 15 wartości moralnych:

 1. Szacunek ( Barbara Kosmowska „Szacun i gorzka czekolada”
 2. Życzliwość (Paweł Beręsewicz „System”)
 3. Uczciwość ( Katarzyna Ryrych „Niebieska kredka”)
 4. Odpowiedzialność ( Wojciech Cesarz „Dolina jeleni”)
 5. Odwaga (Katarzyna Terechowicz „Kacper”)
 6. Samodyscyplina (Katarzyna Ryrych „Szczęśliwego Nowego Roku”)
 7. Pokojowość (Paweł Beręsewicz „Nędzny tchórz”)
 8. Sprawiedliwość (Barbara Kosmowska „Koszulka z numerem sześć”)
 9. Wolność (Katarzyna Terechowicz, Wojciech Cesarz „Burza”)
 10. Przyzwoitość (Katarzyna Ryrych „Rajski ptak”)
 11. Optymizm (Paweł Beręsewicz „Pech”)
 12. Przyjaźń (Wojciech Cesarz „Sztuka programowania”)
 13. Solidarność (Katarzyna Ryrych „Złomek”)
 14. Piękno (Barbara Kosmowska „Fan-fatalne zauroczenie”)
 15. Mądrość (Andrzej Maleszka „Genialny Pomyl”)

● Tworzymy Szkolne Dyskusyjne Koła Miłośników Książek (przy bibliotece, w klasie).

2 września przypada rocznica urodzin Czesława Janczarskiego, poety, autora książek dla dzieci. Poczytajmy dzieciom jego utwory:  Jak Wojtek został strażakiem,  Przedszkole na Kole, Wesoły Florek, Świerszczykowe nutki, Gdzie mieszka bajeczka,  Przygody i wędrówki Misia Uszatka, Srebrnogrzywek, Abecadło przyrodnicze, Nowi przyjaciele Misia Uszatka, Gromadka Misia Uszatka i inne. Wierszowane legendy Czesława Janczarskiego znajdą Państwo także w pierwszym tomie nowej kolekcji „Cała Polska czyta dzieciom” pt. „Bajki, legendy i opowieści wierszem”, do nabycia w dobrych punktach sprzedaży prasy lub w sklepie internetowym Polityki.

2 września zmarł John Ronald Tolkien pisarz angielski, filolog, autor powieści fantastycznych, m.in. „Władcy pierścieni”. Powieść fantastyczna jest bardzo lubiana przez dzieci i młodzież, proponujemy zatem literacką zabawę dla klas powyżej IV: dzielimy klasę na trzyosobowe zespoły. Losujemy kolejność pracy zespołów. Pierwszy  zespół w ciągu tygodnia pisze jedną stronę powieści fantastycznej, a potem każdy z zespołów kolejno dopisuje ciąg dalszy. Zaczynamy pracę nad własną książką!  W ciągu kolejnych miesięcy kalendarium przekażemy kolejne propozycje prac, dotyczące projektu, redakcji, korekty, składu itp.

4 września obchodzimy rocznicę urodzin Jerzego Ficowskiego, poety, eseisty, autora tekstów piosenek, prozaika, tłumacza. Poczytajmy dzieciom jego utwory: Gałązka z drzewa słońca, Syrenka, Tęcza na niedzielę i inne wiersze. Przypominamy poetę również w nowej kolekcji książek „Cała Polska czyta dzieciom”, w tomie „Wiersze współczesnych polskich poetów”.

8 września – Dzień Dobrej Wiadomości. Proponujemy rozszerzyć jego przesłanie na cały miesiąc (lub nawet rok) - zamiast zamartwiać się nieustannie, zaczynajmy dzień w domu, przedszkolu, szkole pytaniem: „Z czego będziemy się dziś cieszyć?” Można przygotować zabawne cytaty literackie na każdy dzień w roku, gromadzić dobre i kulturalne dowcipy – nie raniące nikogo, pozbawione treści rasistowskich, seksistowskich, homofonicznych. Kończmy dzień pytaniem: „Co dobrego/miłego wydarzyło się dzisiaj?”. Poprośmy starsze dzieci, by przez tydzień oglądały lub słuchały wiadomości i zapisywały: ile było w nich informacji złych, ile neutralnych i ile dobrych. Omówmy te proporcje – media kreują obraz złego świata, zła wiadomość to dla mediów dobra wiadomość, bo sensacja lub obraz budzący grozę lepiej się sprzeda, gdyż zainteresuje widzów i słuchaczy. Starajmy się przekazywać sobie dobre wiadomości i stosujmy metodę „trzech sit” (opisaną szerzej w książce „Z dzieckiem w świat wartości” Ireny Koźmińskiej i Elżbiety Olszewskiej). Nie zaśmiecajmy własnych umysłów ani świata nieważnymi, głupimi, złymi informacjami.

8 września – Międzynarodowy Dzień Alfabetyzacji ustanowiony przez UNESCO w 1965 r. Walkę z analfabetyzmem, w tym także funkcjonalnym, Komisja Europejska uczyniła jednym z priorytetów swoich działań. Zorganizujmy dyskusję „Jak skutecznie zapobiegać analfabetyzmowi?” Można przygotować wnioski i wysłać je do Komisji Europejskiej. Przy okazji pokażmy dzieciom różne rodzaje pisma – obrazkowe, klinowe, supełkowe, alfabet Braille’a itp. Porozmawiajmy o korzyściach z umiejętności czytania, a także o stratach i kosztach ponoszonych przez ludzi, którzy nie umieją czytać oraz przez społeczeństwo.

12 września przypada rocznica urodzin Stanisława Lema - prozaika, eseisty, filozofa i futurologa, autora powieści i opowiadań fantastycznonaukowych, m.in. Solaris, Bajki robotów, Opowieści o pilocie Pirxie. Młodzież można zachęcić do przeczytania biografii Stanisława Lena autorstwa Wojciecha Orlińskiego.

13 września przypada rocznica urodzin Julina Tuwima, jednego z najpopularniejszych poetów dwudziestolecia międzywojennego, pisarza, autora tekstów piosenek. Jego wiersz Lokomotywa stał się oficjalnym sygnałem rozpoczynającym każdy Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom, który od szesnastu lat organizuje nasza Fundacja. Wiersz ten jest także zamieszczony w Pierwszej Książce Mojego Dziecka, stworzonej przez Fundację (informacje na stronie www.calapolskaczytadzieciom.pl ).

13 września urodził się Janusz Głowacki prozaik, dramaturg, felietonista, autor m.in. „Kopciucha”, „Antygony w Nowym Jorku, „Z głowy”.

13 września urodził się Roald Dahl, pisarz, scenarzysta i publicysta, autor m.in. znanych utworów dla dzieci: Jakubek i brzoskwinia olbrzymka, Charlie i fabryka czekolady, Wielkomilud, Matylda.

13 września  urodził się Mika Waltari. Pisał powieści,  nowele,  zbiory opowiadań, baśni, poezje i sztuki teatralne, scenariusze, słuchowiska radiowe, reportaże. Jest najbardziej znanym na świecie fińskim pisarzem. Jego utwory przetłumaczono na ponad 40 języków. Jego najbardziej znaną powieścią jest  Egipcjanin Sinuhe.

● 17 września urodziła się Mira Lobe, pisarka i redaktorka austriacka, autorka licznych książek dla dzieci i młodzieży, m.in.: Babcia na jabłoni, Taps, Mirek i Morka.

● 18 września urodził się Grey Owl (Szara Sowa), pisarz kanadyjski, autor książek, m.in.: Pielgrzymi puszczy, Przygody Sajo i małych bobrów.

20 września – Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka, święto zostało ustanowione uchwałą sejmu z dnia 13 września 2013. Wystosujmy zilustrowane przez dzieci pismo do władz z prośbą u ufundowanie książek do przedszkolnej biblioteki.

21 wrześniaMiędzynarodowy Dzień Pokoju. Warto na szkolne i rodzinne czytanie wybrać książkę Pawła Beręsewicza Czy wojna jest dla dziewczyn i podyskutować o jej przesłaniu: wojna nie jest dla nikogo. Znakomitymi lekturami będą też, traktujące o późniejszych latach wojny i okupacji: Asiunia oraz Mój tata szczęściarz Joanny Papuzińskie, Bezsenność Jutki Doroty Combrzyńskiej - Nogali, Wojna na pięknym brzegu Andrzeja Grabowskiego, a także Arka czasu Marcina Szczygielskiego (książka otrzymała Grand Prix w III edycji Konkursu Literackiego im. Astrid Lindgren organizowanego przez Fundację). Poczytajmy też wiersze wojenne i podyskutujmy z dziećmi o grozie wojny i jej skutkach. Porozmawiajmy również o współczesnych wojnach, np. wojnie w Syrii. Ze starszymi dziećmi zastanówmy się nad przyczynami wojen – polecamy tu lekturę opowiadania Nędzny tchórz Pawła Beręsewicza z tomu Gorzka czekolada. Omówmy jakiś ciekawy artykuł na temat przyczyn i skutków wojny. Przygotujmy mapę polityczną świata i zaznaczmy miejsca, gdzie toczą się konflikty zbrojne. Podyskutujmy nad słowami papieża Franciszka, że obecnie toczy się trzecia wojna światowa. Poczytajmy książki o strasznym losie uchodźców wojennych – Chłopiec z Lampedusy czy Hebanowe serce Renaty Piątkowskiej.

27 września Międzynarodowy Dzień Turystyki – poczytajmy wiersze o pięknych miejscach w Polsce, porozmawiajmy o odpowiedzialnej turystyce – nie tylko za siebie i innych ludzi ( tu znakomitą pomocą będzie opowiadanie Katarzyna Terechowicz, i Wojciecha Cesarza „Burza” z tomu „Gorzka czekolada”.), ale także o ochronie przyrody i dziedzictwa kulturowego – zabytków, dzieł sztuki itp.

29 września obchodzimy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania ogłoszony przez Polską Izbę Książki po raz pierwszy w 2001 roku, w cztery miesiące po rozpoczęciu kampanii społecznej
„Cała Polska czyta dzieciom”. Proponujemy by we WSZYSTKICH przedszkolach i szkołach najpóźniej tego właśnie dnia zainaugurować program codziennego głośnego czytania dzieciom, bo jest to najlepsza – i bezkosztowa – inwestycja w ich rozwój.

29 września przypada też rocznica urodzin Janiny Porazińskiej - autorki książek dla dzieci
i młodzieży, współzałożycielki „Płomyka”. Przypomnijmy sobie jej utwory: Kichuś majstra Lepigliny,
W Wojtusiowej izbie, Wesoła gromadka, Legendy, Smyku, smyku na patyku
(wiersze), Kto mi dał skrzydła (o Janie Kochanowskim) czy Szewczyk Dratewka.

30 września jest Dniem Chłopaka. Warto przypomnieć dzieciom zabawne fragmenty książki Hanny Ożogowskiej Dziewczyna i chłopak, czyli heca na 14 fajerek. Omówmy znane z literatury inne postaci chłopców: Tomka Sawyera, Stasia Tarkowskiego, Nemeczka. Porozmawiajmy o zachowaniach współczesnych chłopców – czy jest wśród nich znana i praktykowana postawa dżentelmena? Na czym ona polega? Czy to propozycja dla słabeuszy, czy przeciwnie - dla osób z mocnym poczuciem własnej wartości, które stać na okazywanie szacunku, sympatii i pomocy innym, słabszym, starszym, dziewczętom, często wbrew naciskom grupy i medialnym wzorcom macho? Warto przeczytać i omówić opowiadania Rajski ptak, Burza, Nędzny tchórz, Sztuka programowania, Koszulka z numerem 6 z tomu „Gorzka czekolada…”, ukazujące różne postawy i filozofię chłopców.


PAŹDZIERNIK

1 - 31 października – Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Wizyta w bibliotece – obowiązkowa! Piękne postaci bibliotekarek spotkamy w książkach „Matylda” Roalda Dahla i „Arka czasu” Marcina Szczygielskiego.

●  1 października obchodzimy Międzynarodowy Dzień Muzyki. Zabierzmy dzieci na koncert muzyki klasycznej, np. kameralnej, w naszej miejscowości, ewentualnie zorganizujmy występ muzyczny lub słuchanie muzyki z nagrań w sali/ klasie /auli naszej placówki. Zapoznajmy dzieci z biografią i twórczością któregoś z wielkich polskich kompozytorów, np. Fryderyka Chopina, Stanisława Moniuszki, Ignacego Paderewskiego, Karola Szymanowskiego, Henryka Góreckiego, Henryka Wieniawskiego. Polecamy do czytania książki: Mały Chopin Michała Rusinka, W podróży ze skrzypcami Anny Czerwińskiej – Rydel, Operowe stra…aaa…achy Izabelli Klebańskiej. Warto też w domu posłuchać razem dobrej muzyki.

1 października przypada też Międzynarodowy Dzień Osób Starszych. Zapraszajmy je do czytania w przedszkolach i szkołach, nawiążmy kontakty z Klubami Seniorów i Uniwersytetami Trzeciego Wieku. Kontakt międzypokoleniowy będzie znakomitą nauką i przyjemnością dla obu pokoleń. Polecamy do czytania młodszym dzieciom książki: Wypożyczalnia babć Marii Czernik, Dziadek na huśtawce Renaty Piątkowskiej, Cukierek dla dziadka Tadka Ivony Březinovej, Mój dziadek był drzewem czereśniowym  Angeli Nanetti, oraz Esben i duch dziadka Evy Eriksson (uwaga: dwie ostatnie książki dotyczą śmierci).

1 października to także Światowy Dzień Ptaków. Proponujemy nagrać z tej okazji z dziećmi audycję radiową na podstawie wiersza: Ptasie radio Juliana Tuwima. Można wspólnie posłuchać nagranego śpiewu ptaków i nauczyć się rozpoznawać ich głosy.

2 października obchodzimy Międzynarodowy Dzień bez Przemocy. Warto sięgnąć do rozdziału „Pokojowość” z książki Ireny Koźmińskiej i Elżbiety Olszewskiej. Porozmawiajmy o wszelkich przejawach przemocy np. w szkołach – emocjonalnej, słownej, fizycznej, cyberprzemocy. Porozmawiajmy też z dziećmi o psychologicznych przyczynach stosowania przemocy – stosują ją ci, którzy czują się źle - niekochani, odrzuceni, upokorzeni, słabi, niemoralni. Przemoc nigdy nie jest dowodem siły charakteru. Przeciwnie – jest efektem psychicznej słabości oraz braku umiejętności komunikacji z ludźmi, kontroli własnych impulsów, zarządzania własnymi emocjami, a także braku kompetencji do osiągania celów i rozwiązywania problemów w mądry sposób. Proponujemy książkę „Szary” Moniki Błądek nagrodzoną w IV Konkursie Literackim im. A. Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży, a także opowiadanie Pawła Beręsewicza „Nędzny tchórz” z tomu „Gorzka czekolada…„. Ważnymi głosami przeciwko przemocy będą też: Iqbal Francesco D'Adamo, Sigurd, syn wikinga Torill T. Hauger  oraz Trzech grubasów Jurija Oleszy – ostatnie trzy tytuły  znajdują się nowej kolekcji  książek „Cała Polska czyta dzieciom”.

4 października jest Światowym Dniem Zwierząt. Jako lekturę wybierzmy tego dnia wiersze i książki o zwierzętach. Szczególnej uwadze polecamy Opowiadania o zwierzętach – zbiór opowiadań polskich autorów wydany przez Wydawnictwo Literatura, „Przygody Sajo i małych bobrów” Greya Owl,  „Słonia Birarę” Ferdynanda Ossendowskiego oraz  „Dolinę jeleni” Wojciecha Cesarza z tomu „Gorzka czekolada…”. Miłą lekturą będzie też „Pamiętnik grzecznego psa” Katarzyny Terechowicz i Wojciecha Cesarza, a dla młodszych dzieci „Alfabet wśród zwierząt” Katarzyny Marciniak. Znakomitymi książkami o tej, choć przewrotnie ujętej tematyce, są też: „Pajęczyna Charlotty” E.B. White oraz „Minu” Anne M. Schmidt z nowej kolekcji „Cała Polska czyta dzieciom”.

6 października przypadają rocznice urodzin Marii Dąbrowskiej oraz Stefana Żeromskiego.

8 października 1621 roku urodził się Jean de la Fontaine, poeta francuski, autor Bajek, które na stałe weszły do repertuaru lektur zarówno dorosłych, dla których powstawały, jak i dzieci (m. in. Konik polny i mrówka, Żaba nadęta, Kruk i lis, Dwa muły, Wilk i pies).

9 października przypada rocznica urodzin Agnieszki Osieckiej, poetki, autorki tekstów piosenek, sztuk scenicznych, a także utworów dla dzieci, m.in. „Dzień dobry, Eugeniuszu”, „Zaszumiało jesienią”, „Kolęda myszki”, „Wzór na diabelski ogon”. Możemy wspólnie posłuchać piosenek z jej pięknymi, poetyckimi tekstami.

13 października urodziła się Christine NÖSTLINGER - pisarka i poetka austriacka, autorka znanych utworów dla dzieci i młodzieży, m.in. Gdzie jesteś Ilse?, Nowy mąż dla mamy, Gwiżdżemy na króla ogóra, Konrad, chłopiec z puszki, Lumpetta.

14 października przypada Dzień Nauczyciela – Święto Edukacji Narodowej. Wszystkim Nauczycielom składamy najserdeczniejsze życzenia! Jednocześnie polecamy Państwu znakomitą książkę dr Marzeny Żylińskiej „Neurodydaktyka. Nauczanie i uczenie przyjazne mózgowi”.  „To książka, w której zostały zebrane wnioski płynące z neuronauk. Dzięki postępowi tych nauk możemy dziś zweryfikować stosowane w domach, w przedszkolach i szkołach metody nauczania. Neurobiolodzy obalają wiele wygodnych dla rodziców i nauczycieli mitów i pokazują, jak wiele zależy od nas dorosłych. To my, tworząc określone środowisko, decydujemy o tym, czym będą zajmować się dzieci. Ich aktywność znajduje odzwierciedlenie w strukturze sieci neuronalnej, można nawet powiedzieć, że rzeźbi ich mózgi. Dlatego z wnioskami płynącymi z neuronauk powinni zapoznać się zarówno rodzice, nauczyciele, jak i studenci kierunków pedagogicznych, a także wszyscy, którzy chcą się dowiedzieć, jak lepiej wykorzystać potencjał dzieci. Jeśli szkoła ma być źródłem prawdy o świecie, sama nie może ignorować wiedzy o tym, jak przebiegają procesy uczenia się.” Fragmenty książki warto też przeczytać starszym uczniom. Pomocą w uczeniu się może być też poradnik Jarosława Rudniańskiego „Jak się uczyć?”

14 października świętujemy Ogólnopolskie Urodziny Książkowego Misia. Zachęcamy naszych Koordynatorów i Liderów do organizowania uroczystych obchodów Urodzin Misia w przedszkolach, bibliotekach, księgarniach, domach kultury, szpitalach dziecięcych itp.  – z tortem, „mruczankami”, konkursami, nauką urodzinowych manier, w tym składania życzeń i zabawami dla dzieci, a także do organizowania lokalnych konkursów na „Najładniejszy lub najbardziej niezwykły prezent dla Misia". Czytamy książki o Misiach: od Kubusia Puchatka, Misia Uszatka, Paddingtona, aż po Misia Otto z książki Tomiego Ungerera. Proponujemy też książkę o wojennych losach bohatera spod Monte Cassino – niedźwiedzia Wojtka z książki Łukasza Wierzbickiego „Dziadek i niedźwiadek” oraz nieco już zapomniane dzieło Bronisławy Ostrowskiej „Bohaterski miś, czyli przygody pluszowego niedźwiadka na wojnie, dla dzieci od lat 10 do 100”.

19 października urodził się Philip Pullman, pisarz brytyjski, autor powieści fantastycznych dla młodzieży, m.in. Byłem szczurkiem!... albo purpurowe pantofelki, Jacek na sprężynach, Zegar, czyli nakręcona opowieść, Przerwany most, Tatuaż z motylem oraz trylogii Mroczne materie.

21 października urodził się Edmund de Amicis, pisarz włoski, autor powieści i nowel o tematyce społeczno-obyczajowej, któremu największą popularność przyniosła książka Serce. Polecamy ją w uwspółcześnionej wersji językowej wydanej w ramach pierwszej kolekcji „Cała Polska czyta dzieciom, dostępnej też na http://www.calapolskaczytadzieciom.pl/serce

24 października przypada Międzynarodowy Dzień Bibliotek Szkolnych. Dziękujemy wszystkim Paniom Bibliotekarkom i Panom Bibliotekarzom za ich codzienną zaangażowaną pracę na rzecz rozwoju czytelnictwa.

● Organizujemy w bibliotekach Kluby Motyli Książkowych dla najmłodszych czytelników. Ideą Klubów Motyli Książkowych tworzonych w bibliotekach publicznych, a także w bibliotekach szkolnych i w przedszkolach, są cotygodniowe spotkania, podczas których dzieciom – zapraszanym wraz z rodzicami i/lub dziadkami – czytane są na głos książki, po czym organizowane są zajęcia plastyczne, ruchowe lub inne zabawy związane z przeczytanym tekstem. Mali uczestnicy Klubu otrzymują legitymacje członka Klubu Motyli Książkowych, do których Fundacja chętnie użyczy projektu motyla z plakatu kampanii „Cała Polska czyta dzieciom” autorstwa Rafała Olbińskiego. 

26 października przypada rocznica urodzin pani Wandy Chotomskiej, zmarłej w 2017 roku autorki ponad 200 znakomitych książek dla dzieci, piosenek, wierszy, scenariuszy filmowych, słuchowisk radiowych i programów telewizyjnych. Przeczytajmy dzieciom wybrane utwory Wandy Chotomskiej – wiersze, Pięciopsiaczki. Warto zapoznać się z jej biografią autorstwa Barbary Gawryluk „Wanda Chotomska. Nie mam nic do ukrycia”.

Od 25 do 28 października odbywać się będą 22. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie. Zachęcamy wszystkich miłośników książek do udziału w tym wielkim wydarzeniu promującym literaturę i czytanie, zwłaszcza w spotkaniach ze znakomitymi twórcami książek dla dzieci – i nie tylko.

● 20 października  urodził się Otfried Preussler, pisarz niemiecki, autor sztuk teatralnych i słuchowisk radiowych, tłumacz. W swej twórczości posługiwał się motywami zaczerpniętymi z ludowych legend. Napisał m.in.: Malutką czarownicę, Małego duszka, Huberta w wielkim kapeluszu.

29 października przypada rocznica urodzin Zbigniewa Herberta – poety, dramatopisarza, eseisty. Przeczytajmy kilka wierszy i esejów tego autora i podyskutujmy nad ich przesłaniem. Warto sięgnąć po tomy wierszy: Struna światła, Hermes, pies i gwiazda, Studium przedmiotu, Napis, Warszawa, Pan Cogito, Raport z oblężonego Miasta i inne wiersze, Rovigo, Epilog burzy oraz esejów: Barbarzyńca w ogrodzie, Martwa natura z wędzidłem

29 października urodził się Mieczysław Jastrun - poeta, prozaik, tłumacz. Warto wybrać do czytania jego wiersze z licznych zbiorów poezji , np. Spotkanie w czasie, Dzieje nieostygłe, Strumień i milczenie, Godzina strzeżona, Rzecz ludzka, Sezon w Alpach i inne wiersze, Barwy ziemi, Poemat o mowie polskiej, Większe od życia, Wiersze z jednego roku czy Fuga tempo rum.


LISTOPAD

1 listopada obchodzimy Dzień Zmarłych. Powstało w ostatnich latach wiele książek dla młodszych czytelników o radzeniu sobie ze stratą, jaką jest odejście bliskiej osoby. Szczególnie polecamy: „Mój dziadek był drzewem czereśniowym” Angeli Nanetti, „Esben i duch dziadka” Evy Eriksson, „Świat do góry nogami” Beaty Ostrowickiej. Warto przeczytać książki o stracie dzieciom, które doświadczyły takiej sytuacji, pamiętając przy tym, by trudne tematy przedstawiać małym czytelnikom zawsze z wielką delikatnością. Nie wprowadzajmy dzieci przedwcześnie w tematy, które mogą budzić lęki, jeśli sytuacja życiowa dziecka w żaden sposób nie uzasadnia podsuwania mu takiej tematyki.

● Zachęcamy do wyboru lektur z Przewodnika po Dobrych Książkach zamieszczonego na stronach www.calapolskaczytadzieciom.pl oraz www.rodzinneczytanie.pl.

5 listopada ustanowiono Międzynarodowym Dniem Postaci z Bajek, data wybrana na cześć urodzin Walta Disneya, wielkiej postaci Hollywood, jednego z najpopularniejszych twórców bajek animowanych dla dzieci. Proponujemy wspólne przebieranie się za postaci z popularnych bajek, obejrzenie znanych filmów Disneya oraz zorganizowanie konkursów i zabaw wokół postaci bajkowych.

8 listopada to rocznica urodzin Margaret Mitchell - pisarki amerykańskiej, autorki słynnej powieści Przeminęło z wiatrem. Do lektury tej książki można zachęcić starszych uczniów, wprowadzając ich - poprzez głośne czytanie - w świat amerykańskiego Południa przed i w trakcie wojny secesyjnej. Można też wraz z gimnazjalistami i licealistami obejrzeć kultowy film pod tym samym tytułem.

10 listopada to Dzień Młodzieży. Do głośnego czytania młodszym nastolatkom proponujemy Czarny Młyn Marcina Szczygielskiego, Koniec świata nr 13 Katarzyny Ryrych, Noskawery – Pawła Beręsewicza, dla starszych - ważne, choć momentami drastyczne powieści Johna Greena Szukając Alaski i Gwiazd naszych wina. Lekturą dla nastolatek, które zmagają się z problemami z odżywianiem będzie książka Joanny Jagiełło Tiramisu z truskawkami. O odkrywaniu tożsamości seksualnej mówią książki Anny Onichimowskiej Koniec gry  oraz Beaty Ostrowickiej Przecież cię zna. Porozmawiajmy z młodzieżą o tym, jak widzi swoje życie, co jest dla niej najtrudniejsze, jaką rolę w ich życiu odgrywają: rodzice, przyjaciele, media i kultura masowa, co młodzi ludzie chcieliby zmienić, gdy dorosną.

11 listopada obchodzimy Święto Niepodległości. W tym roku obchodzimy 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Pośpiewajmy z dziećmi pieśni patriotyczne i legionowe. Zaprośmy do gawędy starszą osobę, która pasjonuje się historią lub sama jest żywą historią. Porozmawiajmy o tym, czym jest wolność, co nam daje wolność osobista, czy i jakie są granice wolności.

13 listopada jest Międzynarodowym Dniem Niewidomych. Proponujemy zaprosić niewidome osoby do szkoły czy przedszkola, poprosić je o poczytanie alfabetem Braille’a i zapoznać dzieci z pismem punktowym. Warto wcześniej przeczytać dzieciom książki „Spotkanie nad morzem” Jadwigi Korczakowskiej oraz „Tydzień Konstancji” Olgi Masiuk. Bardzo pouczająca będzie też opowieść o życiu Louisa Braille’a, które może posłużyć jako przykład niezwykłej samodyscypliny (wartości omówionej w książce „Z dzieckiem w świat wartości” Ireny Koźmińskiej i Elżbiety Olszewskiej).

● 13 listopada przypada też rocznica urodzin Roberta Louisa Stevensona, pisarza angielskiego, autora Wyspy skarbów, Porwanego za młodu i Doktora Jakylla i pana Hyde’a. Przywróćmy do czytelniczej świadomości młodzieży te wspaniałe książki.

14 listopada urodził się Leopold Staff, poeta, dramatopisarz i tłumacz, autor tomów: Sny o potędze, Gałąź kwitnąca, Uśmiechy godzin, Martwa pogoda, Wiklina, Ostatni z mego pokolenia..., Kochać i tracić. Przygotujmy Dzień Poezji Leopolda Staffa.

14 listopada 1907 r. urodziła się znakomita szwedzka pisarka Astrid Lindgren. Poczytajmy  dzieciom jej książki. Zapoznajmy je z życiem pisarki. Warto wspomnieć, że Fundacja organizuje co trzy lata Konkurs Literacki im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży. W tym roku ogłosiliśmy V jubileuszową edycję Konkursu. Do końca listopada br. można przesyłać prace konkursowe. Tytuły nagrodzone w dotychczasowych czterech edycjach Konkursu można znaleźć na stronie: http://www.cpcd.pl/konkurs-im_astrid-lindgren.

16 listopada obchodzimy MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ TOLERANCJI – porozmawiajmy z dziećmi o jej różnych aspektach, porozmawiajmy o szacunku jako niezbędnym warunku tolerancji i akceptacji. Warto przypomnieć rozdział „Szacunek” z książki ‘Z dzieckiem w świat wartości” oraz zrobić wspólnie listę tytułów książek na temat tolerancji opartej na szacunku.

20 listopada przypada Międzynarodowy DZIEŃ PRAW DZIECKA obchodzony w rocznicę uchwalenia w 1989 roku przez ONZ Konwencji o Prawach Dziecka. Porozmawiajmy z dziećmi o najważniejszych zapisach tej Konwencji, której współautorem był Polak, prof. Adam Łopatka. Przeczytajmy z dziećmi książkę Renaty Piątkowskiej „Moje prawa, ważna sprawa” i podyskutujmy o niej. Przypomnijmy dzieciom, że każdy ma nie tylko prawa, ale i obowiązki, o czym często i chętnie zapominają. O tym, jak łamane są prawa dzieci traktują książki Iqebal Francesco d’Adamo i Która to Malala? Renaty Piątkowskiej.

20 listopada  przypada rocznica urodzin Selmy Lagerlöf - szwedzkiej pisarki, pierwszej kobiety - laureatki Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Przypomnijmy jej Cudowną podróż.

21 listopada przypada Światowy Dzień Życzliwości. Porozmawiajmy z dziećmi o tej wartości jako składowej szacunku, solidarności i przyjaźni, bezinteresownego czynienia dobra, którym możemy obdarzać innych.  Wybierzmy do czytania książki, w których pokazane są różne aspekty życzliwości. W tym roku polecamy: Wspaniałą Gilly Katherine Paterson, Fryndela Andrew Clementsa, Opowieść o błękitnym psie Beaty Majchrzak, Biedę. Przewodnik dla dzieci Hanny Gil-Piątek i Henryki Krzywonos, Cześć, wilki Doroty Kassjanowicz, Rycerzy złotego runa Paula Berne’a, a dla starszych nastolatków książki: Niechciana Barbary Kosmowskiej, Szary Moniki Błądek (też nagrodzoną w Konkursie A. Lindgren) oraz znakomite opowiadania: Pawła Beręsewicza System oraz Katarzyny Ryrych  Złomek z tomu „Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach”. Zastanówmy się razem, w jaki sposób możemy okazać życzliwość naszym bliskim, sąsiadom, osobom potrzebującym. Dzieci/uczniowie mogą wspólnie przygotować jakiś projekt, który przyniesie pomoc i radość jakiejś osobie lub grupie osób – np. choremu dziecku, seniorom. Dobrze jest pomyśleć o projekcie, który potrwa dłużej lub przyniesie trwałe efekty.

24 listopada przypada rocznica urodzin Carlo Collodiego - włoskiego prozaika, publicysta,   autora powieści o przygodach drewnianego pajacyka Pinokia.

24 listopada urodziła się Frances Hodgson Burnett – autorka wielu znanych powieści dla dzieci i młodzieży, m.in. Małej księżniczki, Małego lorda, Małych wędrowców, Tajemniczego ogrodu, Krainy Błękitnych kwiatów.

29 listopada 1898 roku urodził się Clive Stamples Lewis, pisarz, eseista i filozof angielski, któremu światową sławę przyniósł cykl fantasy dla dzieci Opowieści z Narnii. Warto sięgnąć też po mniej znaną, znakomitą książkę  „Dopóki mamy twarze” – rozwijającą  poetycko mit Erosa i Psyche.

30 listopada przypada rocznica urodzin Marka Twaina - prozaika amerykańskiego, autora słynnego Tomka Sawyera oraz wielu innych książek dla dzieci  i młodzieży. Podyskutujmy z uczniami na temat znaczenia sentencji Twaina – „Odwaga to panowanie nad strachem, a nie brak strachu” przy okazji omawiania wartości jaką jest odwaga (więcej w książce „Z dzieckiem w świat wartości” Ireny Koźmińskiej i Elżbiety Olszewskiej). Dobra lektura dla uczniów na temat odwagi cywilnej to opowiadanie Kacper Katarzyny Terechowicz z tomu „Gorzka czekolada…”

30 listopada przypada także rocznica urodzin Lucy Maud Montgomery, kanadyjskiej pisarki, autorki popularnego cyklu powieściowego pt. „Ania z Zielonego Wzgórza”. Można z uczniami przygotować i odegrać różne scenki obrazujące kłopoty, w jakie ciągle wpadała główna bohaterka.


GRUDZIEŃ

3 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych, ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1992 r. Wskażmy osoby niepełnosprawne w literaturze. Proponujemy do czytania: Kosmitę Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel oraz Żółte kółka Elizy Piotrowskiej – dla dzieci młodszych, a dla młodzieży – Marcina Szczygielskiego Czarny Młyn, Katarzyny Ryrych Wyspę mojej siostry i O Stephenie Hawkingu, czarnej dziurze i myszach podpodłogowych, Kazimierza Szymeczki Tetrusa, Magdy Papuzińskiej Wszystko jest możliwe oraz Różowe środy albo podróż z ciotką Huldą Sylvi Heinlein i Anke Kuhl.

5 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Wolontariusza, ustanowiony dla uznania pracy tysięcy wolontariuszy na całym świecie. Ich trud, poświęcony czas, bezinteresowne pomaganie innym zmieniają świat na lepsze! Dziękujemy wszystkim wolontariuszom, szczególnie tym, którzy wspierają swymi działaniami naszą Fundację – Liderom i Koordynatorom kampanii „Cała Polska czyta dzieciom”. Pokażmy dzieciom różne formy wolontariatu – takie, które pomagają też rozwijać własne zainteresowania, a jednocześnie pomagają innym. Przeczytajmy rozdział „Solidarność” z książki „Z dzieckiem w świat wartości” I. Koźmińskiej i E. Olszewskiej.

6 grudnia zapraszamy dzieci na Mikołajki z „Mikołajkiem”. To okazja do poczytania im książek Sempé i Goscinnego o przygodach Mikołajka i jego kolegów. Jeśli robimy sobie małe klasowe prezenty, niech to będą książki – nawet używane, takie, które już przeczytaliśmy lub kupione za niewielką kwotę w Internecie czy antykwariacie.

Książka pod każdą choinką! W Święta Bożego Narodzenia każde dziecko powinno znaleźć pod choinką książkę wraz z deklaracją rodziców lub opiekunów, że będą ją dziecku czytać. Nawet wtedy, kiedy już potrafi czytać samo! Prosimy przedszkola i szkoły, by przypominały rodzicom o tym najlepszym z upominków. Pod choinką mogłaby się znaleźć np. pełna druga kolekcja „Cała Polska czyta dzieciom”, która przed Świętami będzie już dostępna w ozdobnym opakowaniu. Kolekcja rośnie wraz z dzieckiem – znajdą w niej Państwo zarówno książki dla maluchów, jak i bardziej poważne tematycznie, pasjonujące powieści dla młodzieży. Placówki wychowawcze i kulturalne mogą zorganizować przedświąteczny wymienny handel książkami dla dzieci i młodzieży. Zróbmy też wymianę książek w zaprzyjaźnionych rodzinach.

10 grudnia urodziła się Cornellia Funke, ilustratorka i pisarka niemiecka,  autorka książek dla dzieci i młodzieży, m.in.: Król Złodziei, Smoczy jeździec, trylogii Atramentowe serce, cyklu Dzikie Kury, Kudłaty Pazur i inni, Anyżowa Warownia, Potilla.

12 grudnia to rocznica urodzin Jeremiego Przybory (1915 – 2004) - poety, pisarza, aktora, współtwórcy „Kabaretu Starszych Panów”, a także znakomitego tłumacza klasyki literatury dla dzieci, m.in. Piotrusia Pana.

13 grudnia  - Dzień Księgarza. Wybierzmy się z dziećmi do zaprzyjaźnionej księgarni, porozmawiajmy o pracy księgarzy, sposobach promocji książek, spotkaniach czytelniczych i rozwiązywaniu problemów z czytelnictwem.

Akcja „Zima z książką”! – rozpoczynamy trzymiesięczny (grudzień, styczeń, luty) cykl spotkań z książką organizowanych pod tym hasłem. Niech będą to spotkania czytelnicze „z małym co nieco” – np. aromatyczną herbatą z konfiturą malinową i domowymi wypiekami.

19 grudnia urodziła się Eleanor Porter, pisarka amerykańska, autorka powieści Pollyanna, Pollyanna dorasta.  Przy okazji czytania Polyanny porozmawiajmy o optymizmie. Pomocą może być  rozdział „Szczęście optymizm humor” z książki I. Koźmińskiej i E. Olszewskiej  „Z dzieckiem w świat wartości”

24 grudnia urodził się Adam Mickiewicz. Wiele z jego wierszy można czytać także najmłodszym dzieciom.

29 grudnia przypada rocznica urodzin Ludwika Jerzego Kerna. Zachęcamy do czytania jego utworów: Ferdynanda Wspaniałego, Karampuka, Spaceru z koniem, Proszę słonia i wielu innych.

31 grudnia – kończy się  stary rok. Tego dnia wiele osób robi postanowienia na rok następny. Niech jednym z nich będzie postanowienie przeczytania co najmniej jednej książki w miesiącu.
Polecamy

Polska premiera "Goodnigt moon" - "Dobranoc, księzycu" w przekładzie Elizy Piotrowskiej

Książki Ireny Koźmińskiej i Elżbiety Olszewskiej pt. "Wychowanie przez czytanie" i "Z dzieckiem w świat wartości"

Nowe tytuły na Złotej Liście

 

Patronaty

 

Polityka prywatności
Projekt zrealizowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Projekt graficzny strony: Anita Głowińska; wykonanie: InforpolNET