Jesteś tutaj    /   Kampania czytania CPCD    /   Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom    /   Kazimierza Wielka    Drukuj

Patroni Honorowi

kampanii czytania
 

Biblioteka Narodowa

 

Instytut Książki

 

Polski Komitet Olimpijski

 

Kampanię społeczną

„Cała Polska czyta dzieciom”

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

 Patronaty Fundacji

Ogólnopolski Cykl Pikników -  MyMamy.pl  
 

Film na podstawie książki 
A. Onichimowskiej „Dzień czekolady”

W kinach od 31 maja!
 

Fundacja Zaczytani.org

 


Kazimierza Wielka
 
Data: 31 maja - 1 czerwca 2014 r.

Miejsce imprezy:
Park Miejski 
            
 
Czas trwania imprezy: 15:00 - 16:00

Impreza otwarta.

Data: 2 czerwca - 6 czerwca 2014 r.

Miejsce imprezy:
Miejsko-Gminna i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Mikołaja Reja w Kazimierzy Wielkiej
 
Czas trwania imprezy: 10:00 - 12:00

Impreza otwarta.

Organizator:

Miejsko-Gminna i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Mikołaja Reja w Kazimierzy Wielkiej
tel. 41 352 12 11
www.bibliotekakazimierzawielka.edupage.org

Joanna Kądziela-Kot (koordynator)
Greta Dzikowska – pracownik Filii dla Dzieci i Młodzieży
tel. 
41 352 12 11
bibliotekakazimierzawielka@gmail.com

 

Opis wydarzenia:

W Parku czytać będą pracownicy Biblioteki oraz Burmistrz Miasta i Gminy Kazimierza Wielka. Oprócz czytania przewidziany jest konkurs na znajomość postaci z bajek.
W Bibliotece czytać będą zaproszeni goście, m.in. pracownicy jednostek współpracujących z biblioteką, których wyznaczą ich przełożeni.

 

Relacja z wydarzenia:

XIII Ogólnopolski Tydzień Głośnego czytania dzieciom w Kazimierzy Wielkiej

 „Czytanie mądra rzecz” to hasło tegorocznej akcji Fundacji ABCXXI Cała Polska czyta Dzieciom. Miejsko-Gminna i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Mikołaja Reja w Kazimierzy Wielkiej oraz nasza  Filia dla Dzieci i Młodzieży włączyły się do tej promującej czytelnictwo akcji już po raz 5. Jak co roku do obydwu bibliotek zaproszone zostały przedszkolaki oraz uczniowie klas 0-3 szkół podstawowych z terenu gminy Kazimierza Wielka. Bajki, wierszyki i legendy czytaliśmy w dniach od pierwszego do dziesiątego czerwca. Łącznie udział wzięło ponad 500 osób (przedszkolaków, uczniów oraz nauczyciele i czytających). Miejscem spotkań była Czytelnia M-GiPBP w Kazimierzy Wielkiej. Następnie dzieci odwiedzały Filię dla Dzieci i Młodzieży M-GiPBP gdzie mogły zobaczyć zgromadzony księgozbiór.

Obchody XII Ogólnopolskiego Tygodnia Głośnego czytania zainaugurowaliśmy 1 czerwca
w Kazimierskim Ośrodku Kultury oraz podczas obchodów Dnia Dziecka organizowanych przez Koło Gospodyń Wiejskich w Donosach.

W tym roku dla dzieci czytały osoby życia publicznego w Kazimierzy Wielkiej: Burmistrz Miasta i Gminy Kazimierza Wielka – Tadeusz Knopek, członek Rady Miejskiej – Marek Szmuc, przedstawiciele straży pożarnej (st. bryg. Andrzej Krupa), policji (Komendant Powiatowy Policji mł.ins. Jakub Kosin, oficer prasowy policji st.sierż. Łukasz Ramęda) a także pielęgniarka Pani Grażyna Ścisłowska, myśliwy Pan Józef Belski oraz emerytowany dyrektor naszej biblioteki – Pan Andrzej Bienias. Po odczytaniu wybranych bajek trwała ożywiona dyskusja pomiędzy dziećmi oraz zaproszonymi gośćmi. Uczniowie mogli też zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia z czytającymi. Największą popularnością cieszyły się osoby reprezentujące służby mundurowe. Było też mnóstwo pytań do pana myśliwego, którego obecność wywołała duży entuzjazm.

Wszystkie grupy biorące udział w czytaniu zostały obdarowane słodkościami, które zapewniły nam: Polska Siec Handlowa PALEO w Kazimierzy Wielkiej, Gminna Spółdzielnia Samopomoc Chłopska w Kazimierzy Wielkiej , Firma Usługowo-Handlowa CHAMEX Janusz Cham oraz SKOK Profit (oddział) Kazimierza Wielka. Pysznymi wypiekami częstowała Pracownia Cukiernicza J.M.B. Biernaccy. Dodatkowo dostaliśmy balony dla dzieci z marketu AVITA. Torbę pełną cukierków od Burmistrza dostały klasy „0” ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kazimierzy Wielkiej. Wśród prezentów znalazły się także zakładki i naklejki z logo fundacji Cała Polska Czyta Dzieciom oraz ołówki i balony z logo naszej Biblioteki.

Po wysłuchaniu bajek dzieci miały okazję wziąć udział w konkursach przygotowanych przez Bibliotekę. Pytania dotyczyły literatury dziecięcej, ale także odnosiły się do zawodów osób czytających. Za poprawną odpowiedź uczniowie nagradzani byli zakładką fundacji Cała Polska Czyta Dzieciom.

Bibliotekarze (Dyrektor M-GiPBP – Nina Turek-Kwiecień oraz bibliotekarz Joanna Kądziela-Kot) wyruszyli też czytać do przedszkolaków z Publicznego Przedszkola Samorządowego „Parkowe Skrzaty” w Kazimierzy Wielkiej Towarzyszyły im: Aleksandra Dukała lider projektu „Niechaj w bibliotece wszyscy to poznają, że SMYKI REYOWE zabawy tam mają – REYOWE SMYKI grupa zabawowa”, nasza czytelniczka Katarzyna Krupa oraz  wolontariuszka Aleksandra Wieczorek. Nie zabrakło przedstawicielki Filii dla Dzieci i Młodzieży, którą w tym dniu była 10-letnia Gabriela Wieczorek. Każdą z grup przedszkolnym obdarowaliśmy nie tylko słodkościami od sponsorów ale także książkami z bajkami.

Tegoroczna akcja głośnego czytania jak co roku była bardzo owocna. W następnych dniach odwiedzały nas dzieci wraz z rodzicami, które wyraziły chęć zapisania się do biblioteki.  

 

Nina Turek-Kwiecień (M-GiPBP) i Greta Dzikowska (FdDiM)

 

Kalendarium kampanii
styczeń - sierpień 2019

Polecamy

Do czytania
od pierwszego dnia życia dziecka!

 

Drugi tom bestsellerowych opowiadań
o ważnych sprawach

15 opowiadań o tym,
co w życiu najważniejsze

 

Polska premiera
bestselleru "Goodnigt Moon"

Przygody Detektywa Blomkvista

Cytat miesiąca


 

Polityka prywatności
Projekt zrealizowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Projekt graficzny strony: Anita Głowińska; wykonanie: InforpolNET