Jesteś tutaj    /   Kampania czytania CPCD    /   Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom    /   Kazimierza Wielka    Drukuj

Patroni Honorowi

kampanii czytania
 

Biblioteka Narodowa

 

Instytut Książki

 

Polski Komitet Olimpijski

 

Kampanię społeczną

„Cała Polska czyta dzieciom”

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

 Patronaty Fundacji

 

Projekt dla przedszkoli
„Magiczna moc bajek”
 

Fundacja Zaczytani.org

 


Kazimierza Wielka
 
Data: 31 maja - 1 czerwca 2014 r.

Miejsce imprezy:
Park Miejski 
            
 
Czas trwania imprezy: 15:00 - 16:00

Impreza otwarta.

Data: 2 czerwca - 6 czerwca 2014 r.

Miejsce imprezy:
Miejsko-Gminna i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Mikołaja Reja w Kazimierzy Wielkiej
 
Czas trwania imprezy: 10:00 - 12:00

Impreza otwarta.

Organizator:

Miejsko-Gminna i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Mikołaja Reja w Kazimierzy Wielkiej
tel. 41 352 12 11
www.bibliotekakazimierzawielka.edupage.org

Joanna Kądziela-Kot (koordynator)
Greta Dzikowska – pracownik Filii dla Dzieci i Młodzieży
tel. 
41 352 12 11
bibliotekakazimierzawielka@gmail.com

 

Opis wydarzenia:

W Parku czytać będą pracownicy Biblioteki oraz Burmistrz Miasta i Gminy Kazimierza Wielka. Oprócz czytania przewidziany jest konkurs na znajomość postaci z bajek.
W Bibliotece czytać będą zaproszeni goście, m.in. pracownicy jednostek współpracujących z biblioteką, których wyznaczą ich przełożeni.

 

Relacja z wydarzenia:

XIII Ogólnopolski Tydzień Głośnego czytania dzieciom w Kazimierzy Wielkiej

 „Czytanie mądra rzecz” to hasło tegorocznej akcji Fundacji ABCXXI Cała Polska czyta Dzieciom. Miejsko-Gminna i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Mikołaja Reja w Kazimierzy Wielkiej oraz nasza  Filia dla Dzieci i Młodzieży włączyły się do tej promującej czytelnictwo akcji już po raz 5. Jak co roku do obydwu bibliotek zaproszone zostały przedszkolaki oraz uczniowie klas 0-3 szkół podstawowych z terenu gminy Kazimierza Wielka. Bajki, wierszyki i legendy czytaliśmy w dniach od pierwszego do dziesiątego czerwca. Łącznie udział wzięło ponad 500 osób (przedszkolaków, uczniów oraz nauczyciele i czytających). Miejscem spotkań była Czytelnia M-GiPBP w Kazimierzy Wielkiej. Następnie dzieci odwiedzały Filię dla Dzieci i Młodzieży M-GiPBP gdzie mogły zobaczyć zgromadzony księgozbiór.

Obchody XII Ogólnopolskiego Tygodnia Głośnego czytania zainaugurowaliśmy 1 czerwca
w Kazimierskim Ośrodku Kultury oraz podczas obchodów Dnia Dziecka organizowanych przez Koło Gospodyń Wiejskich w Donosach.

W tym roku dla dzieci czytały osoby życia publicznego w Kazimierzy Wielkiej: Burmistrz Miasta i Gminy Kazimierza Wielka – Tadeusz Knopek, członek Rady Miejskiej – Marek Szmuc, przedstawiciele straży pożarnej (st. bryg. Andrzej Krupa), policji (Komendant Powiatowy Policji mł.ins. Jakub Kosin, oficer prasowy policji st.sierż. Łukasz Ramęda) a także pielęgniarka Pani Grażyna Ścisłowska, myśliwy Pan Józef Belski oraz emerytowany dyrektor naszej biblioteki – Pan Andrzej Bienias. Po odczytaniu wybranych bajek trwała ożywiona dyskusja pomiędzy dziećmi oraz zaproszonymi gośćmi. Uczniowie mogli też zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia z czytającymi. Największą popularnością cieszyły się osoby reprezentujące służby mundurowe. Było też mnóstwo pytań do pana myśliwego, którego obecność wywołała duży entuzjazm.

Wszystkie grupy biorące udział w czytaniu zostały obdarowane słodkościami, które zapewniły nam: Polska Siec Handlowa PALEO w Kazimierzy Wielkiej, Gminna Spółdzielnia Samopomoc Chłopska w Kazimierzy Wielkiej , Firma Usługowo-Handlowa CHAMEX Janusz Cham oraz SKOK Profit (oddział) Kazimierza Wielka. Pysznymi wypiekami częstowała Pracownia Cukiernicza J.M.B. Biernaccy. Dodatkowo dostaliśmy balony dla dzieci z marketu AVITA. Torbę pełną cukierków od Burmistrza dostały klasy „0” ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kazimierzy Wielkiej. Wśród prezentów znalazły się także zakładki i naklejki z logo fundacji Cała Polska Czyta Dzieciom oraz ołówki i balony z logo naszej Biblioteki.

Po wysłuchaniu bajek dzieci miały okazję wziąć udział w konkursach przygotowanych przez Bibliotekę. Pytania dotyczyły literatury dziecięcej, ale także odnosiły się do zawodów osób czytających. Za poprawną odpowiedź uczniowie nagradzani byli zakładką fundacji Cała Polska Czyta Dzieciom.

Bibliotekarze (Dyrektor M-GiPBP – Nina Turek-Kwiecień oraz bibliotekarz Joanna Kądziela-Kot) wyruszyli też czytać do przedszkolaków z Publicznego Przedszkola Samorządowego „Parkowe Skrzaty” w Kazimierzy Wielkiej Towarzyszyły im: Aleksandra Dukała lider projektu „Niechaj w bibliotece wszyscy to poznają, że SMYKI REYOWE zabawy tam mają – REYOWE SMYKI grupa zabawowa”, nasza czytelniczka Katarzyna Krupa oraz  wolontariuszka Aleksandra Wieczorek. Nie zabrakło przedstawicielki Filii dla Dzieci i Młodzieży, którą w tym dniu była 10-letnia Gabriela Wieczorek. Każdą z grup przedszkolnym obdarowaliśmy nie tylko słodkościami od sponsorów ale także książkami z bajkami.

Tegoroczna akcja głośnego czytania jak co roku była bardzo owocna. W następnych dniach odwiedzały nas dzieci wraz z rodzicami, które wyraziły chęć zapisania się do biblioteki.  

 

Nina Turek-Kwiecień (M-GiPBP) i Greta Dzikowska (FdDiM)

Polecamy

Drugi tom bestsellerowych opowiadań
o ważnych sprawach

15 opowiadań o tym,
co w życiu najważniejsze

 

Do czytania
od pierwszego dnia życia dziecka!

Polska premiera
bestselleru "Goodnigt Moon"

Cytat miesiąca

Czytać to bardziej żyć,
to żyć intensywniej. 

Carlos Ruiz Zafón, Cień wiatru
 

Polityka prywatności
Projekt zrealizowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Projekt graficzny strony: Anita Głowińska; wykonanie: InforpolNET