Jesteś tutaj    /   Aktualności    /   II edycja programu MĄDRZY CYFROWI    Drukuj

Patroni Honorowi

kampanii czytania
 

 

Biblioteka Narodowa

 

Instytut Książki

 

Polski Komitet Olimpijski

 

 

Kampanię społeczną

„Cała Polska czyta dzieciom”

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

 

 

 

 


Trwa II edycja programu MĄDRZY CYFROWI!
Nowa, elastyczna formuła zajęć, termin do wyboru!

W marcu br. ruszyła II edycja MĄDRYCH CYFROWYCH – pierwszego w Polsce programu łączącego edukację moralną i rozwijanie postaw prospołecznych uczniów z podnoszeniem ich kompetencji cyfrowych. Projekt realizowany jest przez Fundację „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom” przy wsparciu Google.org. 


Uczestnicy Programu MC potwierdzają, że w pełni odpowiada on na potrzebę edukacji młodzieży w zakresie wartości moralnych i technologii cyfrowych. W nowej edycji MĄDRYCH CYFROWYCH proponujemy nową, elastyczną formułę uwzględniającą możliwości realizacji Programu w różnych typach placówek: szkołach, bibliotekach, ośrodkach kultury.
Warsztaty z młodzieżą można realizować zarówno w ciągu roku szkolnego w trybie 12 spotkań po 1,5 godziny zegarowej każde, np. na lekcjach języka polskiego, informatyki czy godzinach wychowawczych, jak i w czasie popołudniowych zajęć w bibliotece czy domu kultury bądź w trybie 5-dniowym podczas ferii, wakacji lub zielonej szkoły.
Po zakończeniu zajęć warsztatowych, podczas których uczniowie poznają wartości moralne, m.in. szacunek, uczciwość, odpowiedzialność czy mądrość oraz istotę metody projektowej i nowe narzędzia cyfrowe, przychodzi czas na samodzielne przeprowadzenie przez nich własnych projektów społecznych w swoim otoczeniu.
Każdy edukator może dopasować plan realizacji Programu MĄDRZY CYFROWI do grafiku uczestników i swojej placówki. Program MC wspiera szkoły w realizacji podstawy programowej, a bibliotekom i domom kultury daje okazję zaproszenia młodzieży na bardzo atrakcyjne i nowatorskie zajęcia.
 

Nabór do Programu MĄDRZY CYFROWI 2019 zostanie przeprowadzony w trzech terminach:

  • do  15 kwietnia: dla placówek, które planują przeprowadzenie zajęć warsztatowych przed wakacjami
  • do 30 czerwca: dla placówek, które planują  przeprowadzenie zajęć warsztatowych w czasie wakacji
  • do 6 września: dla placówek, które planują przeprowadzenie zajęć warsztatowych po wakacjach.

Bez względu na wybrany termin, II etap Programu MĄDRZY CYFROWI kończy się w grudniu 2019 r.
Formularz rejestracyjny i Regulamin udziału w Programie MĄDRZY CYFROWI dostępne są na: www.madrzycyfrowi.pl
 Program MĄDRZY CYFROWI w szkołach:

Potrzeba rozmowy o wartościach jest podkreślana przez szkoły, które wzięły udział w pilotażu Programu MĄDRZY CYFROWI w czasie wakacji 2018 i w pierwszej jego edycji podczas tegorocznych ferii.

W Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 5 w Krakowie konsekwencją realizacji Programu MĄDRZY CYFROWI jest wpisanie nauczania wartości do programu edukacyjnego całej placówki.

Rozpoczęły się zajęcia o wartościach, pokazujące dzieciakom, jak (...) żyć w zgodzie z wartościami. Specyfiką zajęć jest to, że prowadzą je starsi koledzy i koleżanki z klas gimnazjalnych. Młodsi czują się dowartościowani, że ktoś ich dostrzega na szkolnym korytarzu, a starsi czują, że mają już tę wiedzę, którą mogą się dzielić. To niezwykłe pokłosie tego projektu – godziny wychowawcze nt. wartości na wszystkich poziomach nauczania

– mówi Jolanta Pytel, nauczyciel bibliotekarz.

 

… i w bibliotekach:

Realizacja programu świetnie sprawdza się również w bibliotekach.

Wystarczy mieć budynek, kilka komputerów, dostęp do Internetu i możemy pokazać młodym ludziom, co dzieje się wokół nas, tak, aby bliżej poznali problemy w mieście, na wsi, tam, gdzie mieszkają. Młodzież bardzo chętnie uczestniczyła w zajęciach, dlatego że nowe technologie są im dobrze znane. Wartości są trochę zapomniane i dlatego ważne jest przypomnienie o moralności – szacunku, odpowiedzialności, odwadze cywilnej

– mówi Agata Szewczuk, starszy bibliotekarz z Biblioteki Publicznej w Chełmie.
Małgorzata Duchnicka, bibliotekarka, która współprowadziła zajęcia z p. Agatą, dodaje:

Najważniejsze dla młodzieży jest przypomnienie i uświadomienie wartości, dostrzeżenie drugiego człowieka. Muszą się nauczyć mądrego funkcjonowania w grupie rówieśniczej, respektowania drugiego człowieka. Ciekawy projekt, bo łączy nowe technologie i edukację moralną, (...) to połączenie edukowania, zabawy i rozwoju.

Tak opowiada o uczestnikach zajęć:

(…) utworzyła nam się taka męska grupa, sami chłopcy z klas od 7 szkoły podstawowej do 3 gimnazjalnej. Oni bardzo osobiście podchodzili do poruszanych kwestii, dzielili się swoimi doświadczeniami. Nasze zajęcia miały duży wpływ na ich samoocenę, skalę wartości, na refleksję nt. tego, czego doświadczyli dotychczas w szkole, w swojej grupie rówieśniczej.
 … młodzież o Programie MĄDRZY CYFROWI:
 

Teraz dokładnie dowiedziałem się, co to znaczy wzajemny szacunek

Kolega mnie zachęcił. Rozmawiamy na ciekawe tematy, o których często się nie mówi

Jako projekt społeczny stworzyliśmy z kolegą film pod tytułem Hejt. Przedstawiliśmy w nim, dlaczego nie powinno się pisać obraźliwych komentarzy, dlaczego człowiek powinien mieć szacunek do drugiego człowieka

Podoba mi się pomysł na te projekty społeczne, można polepszyć nasze miasto, nawet w małym procencie

 

Zapraszamy szkoły, biblioteki i ośrodki kultury z całej Polski!

Zarejestruj się już dziś – dołącz do MĄDRYCH CYFROWYCH!

 

www.madrzycyfrowi.pl
www.facebook.com/MadrzyCyfrowi

Maciej Orłoś poleca Program MC:
www.facebook.com/MadrzyCyfrowi/videos/2231723283554056

Chełmska Biblioteka Publiczna poleca Program MC (relacja z I edycji):
https://www.facebook.com/MadrzyCyfrowi/videos/265095134401249

Więcej informacji:

Fundacja „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”
kontakt@madrzycyfrowi.pl
tel.: 22 648 38 92

Polityka prywatności
Projekt zrealizowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Projekt graficzny strony: Anita Głowińska; wykonanie: InforpolNET