wspiera zdrowie psychiczne, umysłowe i moralne dzieci
i młodzieży oraz krzewi wiedzę nt. mądrego wychowania.

Pomagamy wychowywać dzieci na mądrych, dobrych i szczęśliwych ludzi!

Wspieramy mądre wychowanie, prowadząc programy edukacyjne dla rodziców, nauczycieli i uczniów. Krzewimy czytelnictwo poprzez kampanię „Cała Polska czyta dzieciom”, programy „Czytające szkoły” i „Czytające przedszkola” oraz Kluby Czytających Rodzin. Promujemy wartościową literaturę dla dzieci i młodzieży, prowadząc Złotą Listę książek, tworząc własne książki i organizując Konkurs Literacki im. A. Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży.

Misją Fundacji jest wspieranie zdrowia emocjonalnego – psychicznego, umysłowego i moralnego – dzieci i młodzieży poprzez działania oświatowe, edukacyjne, promocyjne i lobbingowe.

Założycielka i prezes Zarządu Fundacji od czasu jej rejestracji 2 grudnia 1998 r. Inicjatorka kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”, Konkursu Literackiego im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży, Programu Nauczania Wartości, Internetowego Uniwersytetu Mądrego Wychowania; współautorka – z Elżbietą Olszewską – książek: „Z dzieckiem w świat wartości” i „Wychowanie przez czytanie”, pomysłodawczyni zbiorów opowiadań „Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach” tom I (o wartościach moralnych) i tom II (o emocjach, mechanizmach psychologicznych i wartościach), współautorka programów edukacyjnych Fundacji (m.in. Mądrzy Cyfrowi, łączącego edukację moralną, społeczną i cyfrową), autorka artykułów i materiałów edukacyjnych, wykładowczyni.

Doświadczenia w prowadzeniu fundacji zdobyła podczas 6-letniego pobytu w USA w okresie pełnienia przez jej męża, Jerzego Koźmińskiego, funkcji Ambasadora RP. Prowadziła wówczas organizacje charytatywne „Breast Cancer Awarnesss Program for Poland” oraz „Child Awareness Program for Poland” wspierane przez Polonię i grono zaprzyjaźnionych Amerykanów.

Nagrodzona srebrnym medalem Gloria Artis.

Mama dorosłej Kingi.

Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, studiów podyplomowych „Literatura dla dzieci i młodzieży” na Uniwersytecie Warszawskim oraz studiów podyplomowych z zakresu coachingu. Trenerka wystąpień publicznych, realizatorka projektów Fundacji, współautorka (wraz z Ireną Koźmińską) książek „Z dzieckiem w świat wartości” oraz „Wychowanie przez czytanie”, a także filmów edukacyjnych „Wychowanie przez czytanie” i „Jak kochać dziecko?”. Inicjatorka i koordynatorka projektu „Generacje – kreacje. Sztuka w dialogu pokoleń” oraz szkoleń dla kobiet w Zakładach Karnych.

Członkini Fundacji NIEOGRANICZONA im. Bogny Olszewskiej, która zajmuje się m.in. równością i dostępnością kultury, w tym audiodeskrypcją. Laureatka Orderu Uśmiechu i Medalu „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Wraz z mężem prowadzi w Toruniu interaktywne Żywe Muzeum Piernika w Toruniu. Mama dwóch córek – Bogny i Zuzy.

Założycielka firmy Visa w Polsce, w której pracowała przez 30 lat, budując od podstaw biznes płatności elektronicznych w Polsce i w innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej do poziomu uznanego za jeden z najbardziej innowacyjnych i najszybciej rozwijających się na świecie. W trakcie kariery na stanowisku Dyrektor Zrządzającej Visa tworzyła i wdrażała strategie rozwoju płatności elektronicznych, współpracowała z międzynarodowymi instytucjami finansowymi, rządami i mediami. Prowadziła trzy biura regionalne Visa w Europie i zasiadała w Radach Dyrektorów Visa w czterech krajach. Kilkakrotnie uznana była za jedną z najbardziej wpływowych kobiet w Polsce oraz Cyfrową Osobowość 2018 r.

Obecnie skupia się na mentoringu i pracy na rzecz organizacji pozarządowych. Prowadzi własną firmę doradczą, zasiada w Radzie Programowej Europejskiego Kongresu Finansowego (EKF), przewodniczy jury Akademii EKF, jest Członkinią Rady Honorowej Fundacji „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”, zasiada w Radzie Doradczej międzynarodowej firmy Public Affairs, jest też mentorką w Fundacji Liderek Biznesu oraz Sieci Przedsiębiorczych Kobiet. 

Długoletni prezes i wiceprezes kluczowych instytucji finansowych – Commercial Union Aviva i PKO BP, przewodniczący i członek rad nadzorczych spółek giełdowych i podmiotów zagranicznych i instytucji publicznych. Obecnie w  Credit Agricole Polska, Ghelamco, Grupo Lar, ZPUE.

Posiada rozległą wiedzę biznesową i doświadczenie w zakresie zarządzania w bankach publicznych, branży usług finansowych oraz w dużych międzynarodowych spółkach sektora prywatnego. Łączy strategiczne przywództwo ze zrozumieniem idei odpowiedzialności przedsiębiorstw w dziedzinie środowiska, społecznej odpowiedzialności i ładu korporacyjnego. Dla zapewnienia zrównoważonego rozwoju zaangażowany jest w proces przynoszenia nie tylko korzyści ekonomicznych firmom, ale także szeroko pojętych korzyści wszystkim interesariuszom, społecznościom lokalnym i środowisku. Współpracował w projektach społecznych i edukacyjnych z Fundacją Batorego, Fundacją Młodej Przedsiębiorczości i Instytutem Tertio Millenio. 

Członek Rady Muzeum Warszawy kilku kadencji, komentator i publicysta w dzienniku „Rzeczpospolita”.

Ekonomista i menedżer bankowy. Pełnił wiele odpowiedzialnych funkcji w sektorze finansowym, m.in. wiceprezes zarządu PKO BP, prezes zarządu BRE Bank, prezes zarządu FM Bank PBP. Twórca mBank, pierwszego banku internetowego w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej. Autor licznych publikacji z dziedziny przywództwa i zarządzania biznesie. 

II 2019

Premiera „Gorzkiej czekolady, tomu 2. Nowych opowiadań o ważnych sprawach”

nowy zbiór wprowadza młodzież w świat skomplikowanych relacji i emocji

VI 2018

Inauguracja programu Mądrzy Cyfrowi realizowanego przy wsparciu Google.org

edukacja uczniów w zakresie wartości połączona zostaje z podnoszeniem kompetencji cyfrowych i rozwijaniem postaw odpowiedzialności społecznej

2017

I edycja programu edukacyjnego „Wychowanie przez Czytanie”

7000 uczniów z 260 szkół podstawowych omawia wartości moralne na zajęciach lekcyjnych

2016

Jubileuszowa kolekcja książek „Cała Polska czyta dzieciom”

kolejnych 15 literackich pereł wznowionych dzięki współpracy z „Polityką”

2016

„Gorzka czekolada i innych opowiadań o ważnych sprawach”

Fundacja inicjuje powstanie zbioru znakomitych opowieści o wartościach moralnych wydanego przez wydawnictwo Prószyński i S-ka

2013/2014

Projekt „Pierwsza Książka Mojego Dziecka”

opracowana przez Fundację publikacja do czytania dzieciom od pierwszego dnia życia rozdana 160 tys. matek w szpitalach położniczych

IV 2012

Rusza Internetowy Uniwersytet Mądrego Wychowania

baza wiedzy i platforma e-learningowa dla Rodziców i Edukatorów

VI 2011 – VI 2012

Jubileuszowy Rok 10-lecia kampanii „Cała Polska czyta dzieciom”

VI 2011

I Międzynarodowy Tydzień Czytania Dzieci

zorganizowany na granicy polsko-czeskiej w Cieszynie we współpracy z siostrzaną organizacją „Celé Česko čte dětem”

2008

Nominacja do Astrid Lindgren Memorial Award

Fundacja pierwszy raz nominowana do najważniejszej nagrody w dziedzinie literatury dziecięcej

2008/2009

Studia podyplomowe dla nauczycieli pn. „Czytanie jako metoda rozwoju i edukacji”

grupa 50 absolwentów otrzymuje certyfikaty Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej

2006-2007

Kolekcja książek „Cała Polska czyta dzieciom”

23 perły literatury dziecięcej wydane wraz z tygodnikiem „Polityka”

IX 2006

Asahi Reading Promotion Award

Fundacja wyróżniona przez IBBY (Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych) prestiżową nagrodą za promocję czytelnictwa

III 2006

I Konkurs Literacki im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży

pięć dotychczasowych edycji to blisko 4000 nadesłanych prac i ponad 40 wydanych książek

II 2006

Prezes Fundacji Irena Koźmińska uhonorowana Orderem Uśmiechu

Nie obywa się bez tradycyjnej szklanki soku z cytryny

2003

Inauguracja programów „Czytające Szkoły” i „Czytające Przedszkola”

Regularne czytanie wchodzi do placówek oświatowych

VI 2002

I Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom

Wielkie czytelnicze święto na stałe wpisuje się w kalendarz fundacyjnych projektów

VI 2001

Rusza kampania społeczna „Cała Polska czyta dzieciom”

Fundacja zaczyna budować sieć Liderów zaangażowanych w promowanie rodzinnego czytania

V 1999

Międzynarodowa konferencja „Jak kochać dziecko – nowe odkrycia psychologii”

Do Warszawy zjeżdżają światowe sławy, m.in. Alice Miller, Nathaniel Branden, Mary Pipher, Ross Campbell i James Gilligan.

XII 1998

Rejestracja Fundacji

Ambasadorzy Fundacji i kampanii „Cała Polska czyta dzieciom” – od lat czytają z nami i wspierają mądre wychowanie młodego pokolenia. Współpracowali z Fundacją pro bono przy wielu projektach czytelniczych i edukacyjnych, jesteśmy im głęboko wdzięczni za zaangażowanie i gotowość współpracy.

Fundacja ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom
ul. Rosoła 44a lok. U4
02 – 786 Warszawa
tel.: 22 648 38 91/92
e-mail: fundacja@cpcd.pl

Godziny pracy Biura Fundacji:

poniedziałek – piątek
9.00 – 17.00

Adresy mailowe fundacyjnych programów edukacyjnych:

Lider(ka) kampanii CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM:
lidercpcd@gmail.com

OCALIMY ŚWIAT:
ocalimyswiat@gmail.com

Inne dane Fundacji:

KRS: 00000 97051
NIP: 113–21–76–860
PL 97 1140 1010 0000 2650 1800 1003

Aby przekazać 1,5% podatku na rzecz Fundacji
w formularzu PIT należy wpisać nasz numer KRS
.

KRS Fundacji 00000 97051