Jesteś tutaj    /   Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom    /   XIII OTCD    /   Pałecznica    Drukuj

Patroni Honorowi

kampanii czytania
 

 

Biblioteka Narodowa

 

Instytut Książki

 

Polski Komitet Olimpijski

 

 

Kampanię społeczną

"Cała Polska czyta dzieciom"

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

 

 

 

 


Jubileusz 10-lecia akcji „Od czwartego roku bez książeczki ani kroku”

Na zakończenie XIII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom Joanna Górska, Dyrektor ds. Współpracy i Anna Korbolewska, Koordynator ds. Mediów i PR z Fundacji „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom” odwiedziły w dniu 9 czerwca 2014 roku Pałecznicę, która w tym czasie obchodziła Jubileusz 10-lecia akcji „Od czwartego roku bez książeczki ani kroku”. 

Pałecznica to pierwsza w Polsce gmina, która wprowadziła tradycję uroczystego wręczania wszystkim czterolatkom książek i pasowania ich na czytelników pod hasłem „Od czwartego roku bez książeczki ani kroku”. To ogromnie cenna inwestycja w przyszłość dzieci, wspierająca ich rozwój intelektualny, emocjonalny  i moralny. Czytanie uczy myślenia, doskonali język i pamięć, rozwija wrażliwość moralną i wyobraźnię, pomaga osiągnąć sukces w życiu i w szkole. Dlatego tak ważne jest propagowanie idei czytania dzieciom i wspieranie czytelnictwa wśród młodego pokolenia. 

Akcja „Od czwartego roku bez książeczki ani kroku” po raz pierwszy odbyła się w Pałecznicy 10 lat temu z inicjatywy pani Krystyny Błaut, Kierowniczki Gminnej Biblioteki Publicznej w Pałecznicy i Koordynatorki Wojewódzkiej kampanii „Cała Polska czyta dzieciom”. Co roku na specjalnie zorganizowanym spotkaniu Wójt Gminy wręcza dzieciom ufundowane przez siebie książki, które mają u najmłodszych zaszczepić miłość do książek, a u rodziców wyrobić nawyk codziennego głośnego czytania swojemu dziecku. Akcja Biblioteki z Pałecznicy stała się wzorem dla innych gmin w Polsce. Podobne programy czytelnicze prowadzone są obecnie w wielu miejscowościach m.in. w Kijach, Michałowie, Gnieźnie, Żorach, Moszczenicy, Piotrkowie Kujawskim, Żabim Rogu, Woźnicach, Wrzosowej i Radziemicach.

Jubileusz w Pałecznicy stanowił piękną klamrę na zakończenie XIII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom obchodzonego w 2014 roku pod hasłem „Czytanie – mądra rzecz!”. Jak prawdziwe jest to hasło, znakomicie wiedzą Gospodarze uroczystości – dzięki inicjatywie Pani Krystyny Błaut kierującej Gminną Biblioteką Publiczną i wsparciu ze strony Władz Gminy Pałecznica stała się wzorem i inspiracją dla innych gmin podejmujących podobne działania w całym kraju.


Projekt realizowany przy wsparciu Fundacji Orange 

Polecamy

Polska premiera "Goodnigt moon" - "Dobranoc, księzycu" w przekładzie Elizy Piotrowskiej


 

Ursula Dubosarsky - "Kuba i Kanga", opowieść o spotkaniach, które zmieniają nas na zawsze.

Audiobook Astrid Lindgren "Nowe psoty Emila ze Smalandii" i "Jeszcze żyje Emil ze Smalandii" , czyta Edyta Jungowska

Patronaty

 

Polityka prywatności
Projekt zrealizowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Projekt graficzny strony: Anita Głowińska; wykonanie: InforpolNET