Jesteś tutaj    /   Aktualności    /   Projekt „Cała Polonia czyta dzieciom”    Drukuj

Patroni Honorowi

kampanii czytania
 

Biblioteka Narodowa

 

Instytut Książki

 

Polski Komitet Olimpijski

 

Kampanię społeczną

„Cała Polska czyta dzieciom”

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

 Patronaty Fundacji

 

Projekt dla przedszkoli
„Magiczna moc bajek”
 

Fundacja Zaczytani.org

 


Podsumowanie projektu „Cała Polonia czyta dzieciom”


Fundacja „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom” zakończyła realizację pilotażowego projektu „Cała Polonia czyta dzieciom”. Projekt, służący wzmocnieniu działań proczytelniczych w polonijnych placówkach edukacyjnych, realizowany był od marca do listopada 2013 r. w krajach Europy i w Stanach Zjednoczonych. Obejmował m.in. kurs e-learningowy „Wychowanie przez czytanie” oraz imprezy czytelnicze organizowane w placówkach polonijnych, w tym także spotkania autorskie ze znanymi polskimi pisarzami dla dzieci i młodzieży.

Współfinansowany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych projekt „Cała Polonia czyta dzieciom” nawiązuje do doświadczeń trwającej już od ponad dwunastu lat kampanii „Cała Polska czyta dzieciom”. Do udziału w nim zakwalifikowano 60 osób z placówek i organizacji polonijnych z dziewięciu krajów: Austrii, Francji, Niemiec, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Wielkiej Brytanii, Włoch i Stanów Zjednoczonych.

Projekt składał się z dwóch części obejmujących kilka równoległych działań. Część pierwsza, realizowana od marca do czerwca, miała na celu wprowadzenie uczestników w zagadnienia związane z promocją czytelnictwa. Złożyły się na nią: merytoryczny kurs e-learningowy „Wychowanie przez czytanie” na platformie Internetowego Uniwersytetu Mądrego Wychowania (IUMW) oraz internetowe szkolenie w zakresie narzędzi i metodologii prowadzenia kampanii czytania („know-how”). W ramach tej części zorganizowane zostały także konsultacje on-line z przedstawicielami Fundacji oraz krajowymi Koordynatorami kampanii czytania. Jednocześnie zostały nagrane i udostępnione uczestnikom projektu filmy z udziałem autorów polskiej literatury dziecięcej: Grzegorza Kasdepke, Marcina Szczygielskiego, Wojciecha Widłaka i Rafała Witka.

W kwietniu nastąpiła uroczysta inauguracja akcji „Cała Polonia czyta dzieciom” w USA: Irena Koźmińska, Prezes Fundacji „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”, oraz Elżbieta Olszewska, Dyrektor Programowa Fundacji, odwiedziły z tej okazji Nowy Jork i Chicago, gdzie wygłosiły wykłady i spotkały się z licznymi przedstawicielami środowisk polonijnych.

Po wakacjach zagraniczni uczestnicy projektu mogli sprawdzić się jako organizatorzy imprez czytelniczych dla dzieci oraz prezentacji edukacyjnych dla rodziców i nauczycieli na temat „Wychowania przez czytanie”. Dodatkowe wsparcie merytoryczne stanowiły czaty ze specjalistą w zakresie literatury dziecięcej – Dorotą Koman, oraz  psychologiem dziecięcym i rodzinnym – Justyną Święcicką. Na platformie e-learningowej został uruchomiony Bank Pomysłów. Znani polscy autorzy książek dla dzieci i młodzieży: Paweł Beręsewicz, Barbara Gawryluk, Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Grzegorz Kasdepke, Renata Piątkowska, Eliza Piotrowska, Marcin Szczygielski, Wojciech Widłak, Łukasz Wierzbicki spotkali się z dziećmi na spotkaniach autorskich w placówkach polonijnych w Irlandii (w Galway, Cavan, Limerick oraz Dublinie), Wielkiej Brytanii (w Hull i Londonderry), Hiszpanii (w Madrycie), Holandii (w Oss), Francji (w Paryżu), we Włoszech (w Mediolanie) oraz w Nowym Jorku. Irena Koźmińska oraz Elżbieta Olszewska przeprowadziły wykłady w placówkach w Irlandii (w Carlow i w Dublinie) oraz w Austrii (w Wiedniu). Na zaproszenie Ambasady RP w Dublinie obie panie wzięły także udział w Radzie Konsultacyjnej ds. Oświaty, skupiającej dyrektorów szkół polonijnych z całej Irlandii. Dzięki nowoczesnym narzędziom komunikacji internetowej wszyscy uczestnicy mogli również spotkać się z wybranymi autorami wirtualnie, podczas czatów na platformie IUMW.   

Celem realizacji projektu było stworzenie w środowiskach polonijnych warunków umożliwiających lepsze poznanie przez dzieci i młodzież języka polskiego i sprawne posługiwanie się nim, poznanie kultury i historii Polski, budowanie tożsamości w oparciu o polską tradycję i współczesność, a także integrację starszego i młodszego pokolenia wokół języka, kultury i literatury polskiej. Projekt stanowił przygotowanie do uruchomienia w przyszłym roku na szerszą skalę programu „Cała Polonia czyta dzieciom” adresowanego przede wszystkim do szkół polskich za granicą. Pierwszymi Koordynatorami programu staną się przeszkoleni uczestnicy projektu.

Mamy nadzieję, że dzięki realizacji projektu idea czytania dzieciom po polsku zarówno w domu, przez rodziców, jak i w placówkach polonijnych, przez nauczycieli, zyska nowych sprzymierzeńców. Otrzymujemy sygnały, że wielu uczestnikom projektu udało się już z powodzeniem zastosować na swoim terenie zaproponowane przez nas pomysły i narzędzia do wspierania czytelnictwa. Promocja języka i literatury polskiej w wielojęzycznych środowiskach polonijnych to jednak złożony problem i dużo jest jeszcze do zrobienia. Mamy nadzieję, że uda nam się pozyskać środki na kontynuację tego typu działań w przyszłości, ponieważ liczba polskich rodzin przebywających za granicą stale rośnie, a pozytywny odbiór projektu w środowiskach polonijnych świadczy, że takie inicjatywy są bardzo potrzebne – mówi Joanna Górska, Dyrektor ds. Współpracy Fundacji „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”, koordynator projektu „Cała Polonia czyta dzieciom”.Pełna informacja prasowa o projekcie do pobrania w pliku PDF

 

Ostatnia modyfikacja: 2013-11-30
Polityka prywatności
Projekt zrealizowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Projekt graficzny strony: Anita Głowińska; wykonanie: InforpolNET