Jesteś tutaj    /   Kampania czytania CPCD    /   Czytające szkoły    /   Sposoby wdrażania    Drukuj

Patroni Honorowi

kampanii czytania
 

Biblioteka Narodowa

 

Instytut Książki

 

Polski Komitet Olimpijski

 

Kampanię społeczną

„Cała Polska czyta dzieciom”

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

 Patronaty Fundacji

Chojnice Fantasy Days
21-22 września 2019 r. 
 

Projekt dla przedszkoli
„Magiczna moc bajek”
 

II Festiwal Nauczycieli
 

Fundacja Zaczytani.org

 


wariant prosty

Polega on na codziennym czytaniu uczniom przez nauczyciela przez 15-20 minut w trakcie zajęć lekcyjnych, najlepiej o stałej porze.

Dobrą porą jest początek pierwszej lekcji - perspektywa czasu bez odpytywania, przeznaczonego na lekturę pasjonującej książki i chwilę rozmowy o różnych ważnych dla uczniów sprawach, będzie dla nich zachętą do punktualnego przychodzenia do szkoły i lepszego nastawienia do szkoły w ogóle.
 

Warto w tym miejscu przytoczyć badania prof. Z. Kwiecińskiego nad efektywnością szkolnych zajęć. Okazuje się, że 20 minut z każdej lekcji jest czasem niewykorzystanym efektywnie dla rozwoju dziecka. Wydaje się zatem, że lepiej przeznaczyć 20 minut jednej lekcji na czytanie uczniom, skoro efektywność pozostałych zajęć ma szansę dzięki temu ulec poprawie.

Ponieważ głośne czytanie dzieciom powinno im się kojarzyć wyłącznie z przyjemnością, pamiętajmy, by dobierać naprawdę interesujące książki. Najlepiej robić to wspólnie. Pomocą może być m.in. Złota Lista tytułów rekomendowanych do czytania dzieciom, dostępna na stronie internetowej Fundacji: www.calapolskaczytadzieciom.pl oraz "Przewodnik po Dobrych Książkach" na www.rodzinneczytanie.pl


UWAGA!

Głośne czytanie przed lekcjami, w trakcie przerw lub po zakończonych lekcjach może spowodować niechęć uczniów do udziału w tych zajęciach, gdyż zmuszałoby ich ono do wcześniejszego przychodzenia do szkoły lub odbierałoby im czas przeznaczony na odpoczynek i zabawę. Taka organizacja czasu tych zajęć przekreśliłaby główne założenie Programu, że głośne czytanie ma budować u dzieci wyłącznie pozytywne skojarzenia.           

wariant mieszany

- proponowany dla starszych klas szkół podstawowych oraz dla szkół ponadpodstawowych, po pierwszym semestrze czytania według wariantu prostego


Wariant ten polega na rozpoczynaniu dnia zajęć od 10 minut głośnego czytania przez nauczyciela oraz przeznaczaniu ostatnich 10 minut zajęć danego dnia na samodzielne ciche czytanie: każdy uczeń, nauczyciel oraz wszyscy pracownicy szkoły czytają w tym czasie własne przyniesione przez siebie książki. Wariant ten uwzględnia i uwydatnia niezwykle ważny dla dzieci i młodzieży przykład dorosłych, którzy sami czytają książki!

Polecamy

Drugi tom bestsellerowych opowiadań
o ważnych sprawach

15 opowiadań o tym,
co w życiu najważniejsze

 

Do czytania
od pierwszego dnia życia dziecka!

Polska premiera
bestselleru "Goodnigt Moon"

Cytat miesiąca

Czytać to bardziej żyć,
to żyć intensywniej. 

Carlos Ruiz Zafón, Cień wiatru
 

Polityka prywatności
Projekt zrealizowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Projekt graficzny strony: Anita Głowińska; wykonanie: InforpolNET