Jesteś tutaj    /   Aktualności    /   XVII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach    Drukuj

Patroni Honorowi

kampanii czytania
 

 

Biblioteka Narodowa

 

Instytut Książki

 

Polski Komitet Olimpijski

 

 

Kampanię społeczną

„Cała Polska czyta dzieciom”

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

 

 

 

 


XVII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach

"CZYTANIE ŁĄCZY"

5 czerwca  w „SALI z SERCEM” w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach Fundacja „ABCXXI-Cała Polska Czyta Dzieciom” i Fundacja ISKIERKA w ramach projektu „Wyszehrad Czyta Dzieciom” spotkali się z małymi pacjentami i czytali wspólnie z zaproszonymi gośćmi: Ewą Chodakowską, Edytą Jungowską i Piotrem Tołoczko książki i wiersze oraz świetnie się bawili.

„Czytanie łączy” to hasło XVII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom. W tym roku akcja odbywa się równolegle w 4 krajach. W trakcie spotkania  w Katowicach, połączyliśmy się z dziećmi uczestniczącymi w podobnych imprezach czytelniczych, organizowanych przez partnerskie organizacje w pozostałych krajach Wyszehradu - fundacje „Celé Česko čte dětem”, „Celé Slovensko čítá det’om” i węgierskie Towarzystwo Czytelnicze „Magyar Olvasástársaság”. 

Celem wspólnego projektu jest podniesienie świadomości społeczeństw, we wszystkich czterech krajach należących do Grupy Wyszehradzkiej, na temat roli głośnego czytania dzieciom przez rodziców opiekunów, nauczycieli dla ich wszechstronnego rozwoju.

Fundacja ISKIERKA wspiera akcję już od 2007 roku, kiedy to pierwszy raz zaprosiła do wspólnego czytania podopiecznych na oddziałach onkologii dziecięcej w Zabrzu i Chorzowie. https://fundacjaiskierka.pl/2007/06/cala-polska-czyta-dzieciom/ „Tym razem cieszymy się, że możemy spotkać się w większym gronie w Katowicach i z udziałem tak znakomitych gości!”- podkreśliła Jolanta Czernicka-Siwecka, Prezes Fundacji ISKIERKA.

Zaproszeni goście podkreślają ogromną rolę książek w ich życiu:          

Ewa Chodakowska, znana trenerka fitness, która sama też jest autorką wielu książek powiedziała: „Od dzieciństwa książka nieustannie mi towarzyszy. Nie wyobrażam sobie, by było inaczej, dlatego chętnie podejmuję się wspólnych działań z fundacją „Cała Polska czyta dzieciom” i przyłączam się do nich. To ogromnie ważne, by zachęcać dzieci do czytania. Dzięki temu wspólnie tworzymy lepszy i bardziej wartościowy świat".

Edyta Jungowska, Ambasadorka Fundacji, dla której czytanie to pasja i praca, mówi: „Lubię spotkania z dziećmi. Uwielbiam ich spontaniczne reakcje. Dzieci nie da się oszukać - są szczere do bólu – i od razu widać, co im się podoba, a co nudzi. Książki w nieszablonowy sposób rozwijają wyobraźnię. Wspólnie przenosimy się w innym świat. Wierzę, że czytanie ciekawych, wciągających historii pomaga zapomnieć o kłopotach, a nawet chorobie.”

Piotr Tołoczko, aktor, wspomina: „Jak byłem mały, to mi również czytano. Myślę, że to pewien rodzaj tradycji, który warto przekazywać dalej. W czasach, w których prym wiodą krótkie, nic nieznaczące medialne komunikaty nastawione na szokowanie, trzeba uczyć dzieci dobrych wzorów. Przede wszystkim dawać im szansę na myślenie i używanie wyobraźni. Czytanie prowokuje pytania, rozwija i kształtuje. Pokazuje, że świat jest piękny i niezwykły. Poza tym czytanie sprawia mi przyjemność i tą przyjemnością chcę się dzielić z innymi.”

Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom (OTCD) to święto małych i dużych czytelników. „Od lat zachęcamy dorosłych do codziennego czytania dzieciom od urodzenia. Hasło naszej kampanii: Czytaj dziecku 20 minut dziennie. Codziennie! zachęca do budowania więzi rodzinnych w tym specjalnym czasie z książką, który spędzamy z dzieckiem w miłej atmosferze, poświęcamy mu swoją pełną uwagę, uczymy je języka i myślenia, rozwijamy jego wyobraźnię i wrażliwość społeczną, wychowujemy, okazujemy miłość i szacunek” – tak opisuje rolę kampanii społecznej jej pomysłodawczyni Irena Koźmińska - Prezes Fundacji „ABCXXI-Cała Polska czyta dzieciom”.

relacja filmowa - kliknij TUTAJ

Fot. Joanna Nowicka

Piotr Tołoczko, Ewa Chodakowska, Irena Koźmińska, Jolanta Czernicka-Siwecka, Marian Kreis
Piotr Tołoczko, Ewa Chodakowska, Irena Koźmińska, Jolanta Czernicka-Siwecka, Marian Kreis
  Piotr Tołoczko i Ewa Chodakowska w trakcie spotkania prasowego
Piotr Tołoczko i Ewa Chodakowska w trakcie spotkania prasowego
  czyta Piotr Tołoczko
czyta Piotr Tołoczko
 
Ewa Chodakowska
Ewa Chodakowska
 
 
 
pozdrowienia dla krajów Wyszehradu
pozdrowienia dla krajów Wyszehradu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
  na koniec były autografy
na koniec były autografy
 
 
wspólne zdjęcie
wspólne zdjęcie
 
 
 

Polecamy

Do czytania
od pierwszego dnia życia dziecka!

 

15 opowiadań o tym,
co w życiu najważniejsze

 

Polska premiera
bestselleru "Goodnigt Moon"

 

Patronaty

Akcja „Książka na receptę. Recepta na sukces”

Ogólnopolski Cykl Pikników -  MyMamy.pl  

Festiwal Twórczości dla Dzieci „Karuzela Sztuki” 

Fundacja Zaczytani.org

Polityka prywatności
Projekt zrealizowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Projekt graficzny strony: Anita Głowińska; wykonanie: InforpolNET