Jesteś tutaj    /   Aktualności    /   Uroczysta Inauguracja XVIII OTCD    Drukuj

Patroni Honorowi

kampanii czytania
 

Biblioteka Narodowa

 

Instytut Książki

 

Polski Komitet Olimpijski

 

Kampanię społeczną

„Cała Polska czyta dzieciom”

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

 Patronaty Fundacji

 

Projekt dla przedszkoli
„Magiczna moc bajek”
 

Fundacja Zaczytani.org

 


Uroczysta Inauguracja XVIII OTCD

Sportowcy czytają dzieciom w Centrum Olimpijskim

„Człowiek nie jest istotą jednowymiarową, sportowiec musi zarówno dużo ćwiczyć, jak i czytać” – powiedziała Irena Koźmińska, Prezes Fundacji "ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom" podczas Inauguracji XVIII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom (OTCD), która odbyła się w piątek 31 maja 2019 w Centrum Olimpijskim w Warszawie.

Pani Katarzyna Deberny, Dyrektor Działu Kultury i Edukacji Olimpijskiej w Polskim Komitecie Olimpijskim dodała: „63% Polaków nie przeczytało ostatnio żadnej książki, a 70% nie jest aktywne fizycznie, co oznacza, że to, do czego człowiek został stworzony, czyli do myślenia i wysiłku, powoli w nas zanika. Wydarzenia, podczas których promowany jest sport i czytanie są bardzo potrzebne.”

Tegoroczny XVII OTCD zorganizowany został przez Fundację pod hasłem „Sportowcy czytają dzieciom. Wychowanie przez sport i czytanie”. Hasło nawiązuje do tegorocznych uroczystych obchodów 100-lecia Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Zaproszeni na Inaugurację znani polscy sportowcy przed grupą blisko 250 uczniów z warszawskich szkół podstawowych opowiadali anegdoty związane z początkami swojej przygody ze sportem, czytelniczych pasjach i literackich odkryciach.

 

Luiza Złotkowska, łyżwiarka szybka, medalistka olimpijska z Vancouver (2010) i Soczi (2014) powiedziała, że łyżwy nie były jej miłością od pierwszego wejrzenia, ale gdy w wieku 14 lat usłyszała o igrzyskach olimpijskich, stały się one jej marzeniem. Do regularnego czytania zmotywowała ją z kolei negatywna ocena ze znajomości lektury szkolnej.

W przypadku Tomasza Majewskiego, dwukrotnego mistrza olimpijskiego w pchnięciu kulą (Pekin 2008, Londyn 2012), to także „zrządzenie losu” (i - dodajmy - świetne warunki fizyczne) zdecydowały, że został miotaczem. „To konkurencja sportowa mnie wybrała, a nie ja ją” – mówił ze śmiechem. Zapytany o książki odpowiedział zdecydowanie: "Jestem nałogowym czytaczem. Czytam też dzieciom. Codziennie. Nie tylko 20 minut dziennie, ale nawet 2 godziny.”

Ostatni z wypowiadających się olimpijczyków – Krzysztof Wiłkomirski – medalista mistrzostw Europy i świata w judo przyznał z pokorą, że to żona czyta częściej trójce ich dzieci. W swojej opowieści o karierze podkreślił rolę ciężkiej pracy na treningach i tego, jak ważne jest, żeby „nie odpuszczać”. Ta zasada dotyczy także czytania. „Nawet gdy nam się wydaje, że już nie damy rady, przeczytajmy jeszcze jeden rozdział" – mówił.

Podczas Inauguracji był też czas na ćwiczenia m.in. trenowaliśmy podskoki pod czujnym okiem zawodników z Akademii Piłkarskiej Legii Warszawa, grających w kategorii U18. Chłopcy łączą naukę w liceum, grę w klubie oraz miłość do książek – najczęściej czytają o swoich idolach, piłkarzach. Biografie gwiazd futbolu często motywują ich do dalszej pracy.

W drugiej części spotkania głos zabrali kolejni sportowcy. Słuszność tezy o wyższości cierpliwości, samodyscypliny i uczciwego treningu nad talentem potwierdził Jakub Kowalczyk – siatkarz Onico Warszawa, aktualny wicemistrz Polski, miłośnik książek: "Czytam głównie książki biograficzne, to moja baza do marzeń. Jestem Dyzio Marzyciel.”

Historia sportowa Jarosława Oworuszko - triatlonisty i maratończyka, zaczęła się od czytania książek o górach, potem były wyprawy wspinaczkowe w Tatry. Dziesięć lat później zaczął trenować pływanie i jazdę na rowerze. Dziś łączy pracę zawodową z treningiem i czytaniem. Kieruje się hasłem wszystkich triathlonowców: "Nigdy się nie poddawaj".

Ogromne zainteresowanie młodej publiczności wzbudziła Zofia BAKSY Brzezińska – 14-letnia rolkarka, wielokrotna mistrzyni Polski we freestyle slalom skating. Rówieśniczka uczestników spotkania ćwiczy przed i po lekcjach po ok. 3 godziny dziennie. Jak nam powiedziała – „Rolki to moi przyjaciele, a w najbliższym czasie planuję rozpocząć pisanie bloga o swojej pasji.” Mimo napiętego grafiku treningowego Zosia zawsze znajdzie czas na czytanie, jej ulubioną książką jest fundacyjna "Gorzka czekolada i inne opowiadania o waznych sprawach"!

Patronat honorowy nad XVIII OTCD: Polski Komitet Olimpijski oraz Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie.

Sportowcy czytają dzieciom - "Lokomotywa" Juliana Tuwima

Fot.: Darek Kawka

Więcej o XVIII OTCD oraz materiały do pobrania - tutaj  "Lokomotywa" - Juliana Tuwima     Sportowcy i uczniowie.     Prowadzący Katarzyna Stoparczyk i Piotr Tołoczko Ambasadorzy Fundacji oraz Irena Koźmińska - Prezes Fundacji
 
  Katarzyna Deberny, Dyrektor Działu Kultury i Edukacji Olimpijskiej, Aleksandra Czechowicz-Woźniak, wicedyrektor Muzeum Sportu i Turystyki.     MIKSER     MIKSER
 
  MIKSER     sportowcy i goście czytają Lokomotywę     sportowcy i goście czytają Lokomotywę
 
  sportowcy i goście czytają Lokomotywę     Luiza Złotkowska - łyżwiarka szybka     Luiza Złotkowska - łyżwiarka szybka
 
  Tomasz Majewski - kulomiot     Tomasz Majewski - kulomiot     Tomasz Majewski - kulomiot
 
  Zosia BAKSY Brzezińska - rolkarka     Zosia BAKSY Brzezińska - rolkarka     Jakub Kowalczyk - siatkarz Onico Warszawa
 
  Jakub Kowalczyk - siatkarz Onico Warszawa     Krzysztof Wiłkomirski - judoka     Krzysztof Wiłkomirski - judoka
 
  Zawodnicy U18 Akademii Piłkarskiej Legii Warszawa     ćwiczenia z piłkarzami Akademii     ćwiczenia z piłkarzami Akademii
 
  Jarosław Oworuszko - triathlonista     Jarosław Oworuszko - triathlonista     "Dzień czekolady" - nagroda w konkursie
 
  konkurs kahoot nt. sportu     konkurs kahoot nt. sportu     nagrody dla zwyciężczyń wręczali sportowcy
 
  Luiza Złotkowska i Zosia BAKSY Brzezińska     Zosia BAKSY Brzezińska - rolkarka     Jakub Kowalczyk - siatkarz Onico Warszawa
 
Polityka prywatności
Projekt zrealizowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Projekt graficzny strony: Anita Głowińska; wykonanie: InforpolNET